Çevre yönetimi ve sorunları
  1. Tez No: 41610
  2. Yazar: HELEN KHODABANDEH DİZAJ TAKİEH
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CAN HAMAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Bu çalışmada gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler ile Türkiye ve.Uluslararası Kuruluşların çevre ile ilgili oluşturdukları, yönetim modelleri ve uygulamaları birlikte sunulmuştur. Çevre mevzuat ve politikası yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeyde yer alınırken yürütülen çevre koruma ve iyileştirme, yaşam kalitesini geliştirmeye yönelik faaliyetler ve çevre ile ilgili sorunlara getirilmesi gereken tedbirler ortaya konulmuştur. Bunu ortaya koymak için önce değişik ülkeler kuruluşlar ve örgütlerin çalışma prensipleri, yönetmelikleri, çevre sorunlarının ele almış tarzı, çevre kavramının geçirdiği evrim ve çevre politikaları tesbit edilerek, çevreyle ilgili anayasal düzenlemeler belirtilmeye çalışıldı. Bütün ülkeler ve Türkiye'nin, çevre ve çevreyle ilgili özel çalışmalarını açıklamaya çalıştım. Kanımca ülkelerin siyasi ve sosyal rejim farklılıklarına rağmen çevre konusu üzerinde rahatça birleşebildiklerini görebiliyoruz. Eğer bütün ülkeler çevre konularını gereken titizlikle ve ciddiyetle ele alabilirse değişen bir dünyanın gündemindeki en önemli soruna kendi menfaatleri açısından doğru ve tutarlı bir şekilde yaklaşmış olurlar. Temiz ve düzenli bir çevrede yaşayabilmek için, çevre anlayışının bütün karar mekanizmalarında ve idari birimlerde ön plana alınması, çevre mevzuatının tam anlamıyla 161uygulanması gereklidir. Ayrıca ülkeler bu ortak sorunu, işbirliği yapma yoluyla, izlenen politika ve yaklaşımlarla, ilgili bilgi alışverişleriyle daha önceden kazanılan tecrübelerle ve inceleme projeleriyle ülkeler arasındaki politik diyalogu sürekli kılmakla çözebilirler. 162
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, I have tried to present administrative models and practices that are constituted for environment by the developed and developing countries, as well as the domestic and international institutions. I have further tried to demonstrate the environmental regulations and policies and the various activities involved for improving the quality of life, protecting environment in local, regional, national and international level, and the measures necessary for anvironmental problems. For this purpose, I have first attempted to find out the working principles and regulations of the environmental institutions and organisations as well as their way of considering problems. I have further studied the evolution undergone by the concept of environment, and also tried to review the constitutional rules for the environment. I have tried to demonstrate the specific activities regarding environment both in Turkey and foreign countries. In my opinion, despite the political and social regime differences in various countries, it is evident that those countries may easily come to an agreement on the issue of environment. Should all countries approach the environmental problems seriouly and fastidiously, this will enable them to treat this matter, that occupies the most 163significant place on the world's agenda, with a more consistent and corrent vision with respect to their own interests. In order to live in a cleaner and more organised environment, the approach of environment should be considered predominantly in all decision mechanisms and administrative units and all environmental regulations should be strictly applied. Furthermore, various countries can solve the environmental problem through cooperation at the international level, exchanging information on the policies and approaches followed in thoe countries and on the experiences gained on the issue and study projects developed in those countries, and through maintaining the political cooperation between the countries. 164