Avrupa Birliği uyum sürecinin emniyet teşkilatının örgütsel değişimine katkıları
Impact of the EU harmonization process on the change of the institutional structure of Turkish national police
  1. Tez No: 416110
  2. Yazar: RAHMİ KIZILTOPRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENDER AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, Avrupa Birliği Uyum Sürecinin Emniyet Teşkilatı?nın adli ve idari kapasitesine yönelik etkileri araştırılmıştır. Araştırmada, AB?nin Katılım Ortaklığı Belgeleri, İlerleme Raporları ve Tarama süreci temelinde Emniyet Teşkilatı?ndan katılım öncesi süreçte beklentileri ele alınarak açıklanmıştır. Bu beklentilere karşılık olarak, Emniyet Teşkilatı?nın Ulusal Program, Strateji Belgeleri, Eylem Planları gibi temel belgeler temelinde ortaya koyduğu taahhütler değerlendirilmiştir. Çalışmada, bu taahhütlerin mevzuat çalışmaları, proje çalışmaları, AB Kurum ve Kuruluşları ve üye ülkeler ile olan işbirliği faaliyetleri ile nasıl yerine getirilmeye çalışıldığı açıklanmıştır. Özellikle eşleştirme ve yatırım projelerinin Emniyet Teşkilatı?nın örgütsel değişimine katkıları değerlendirilmiştir. Araştırmanın son bölümünde ise, AB uyum sürecinin Emniyet Teşkilatı?nın kurumsal yapısındaki değişimine olan etkisi üzerinde odaklanılmış ve sürecin Teşkilata ve AB kolluk birimlerine sağladığı faydalar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of the EU (European Union) harmonization process on judicial and administrative capacity of Turkish National Police (TNP) were examined. The expectations of the EU from Turkish National Police during the pre-accession period were explained on the basis of the Accession Partnership Documents, Progress Reports and the Screening Process. In response to these expectations, the commitments of TNP mentioned in National Program for the Adoption of the Acquis, Strategy Documents and Action Plans were evaluated. This study explained how these expectations were met through legislation studies, projects and the cooperation activities with the EU member states as well as the EU agencies and institutions. Particularly, contributions of the twinning and investment projects to the organizational change of Turkish National Police were mentioned. In the last chapter, this study focused on the impact of the EU harmonization process on the change of the institutional structure of TNP, and emphasized the benefits provided to both TNP and the law enforcement agencies of the EU member states.