Planlama ve uygulama süreçlerinde kent meydanları: Antalya Cumhuriyet ve Konyaaltı kent meydanlarında karşılaştırmalı bir araştırma
Planning and application process of city squares: A comparative study between Antalya Cumhuri̇yet and Konyaalti city squares
  1. Tez No: 416171
  2. Yazar: ALİ SERDAR AYKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SELÇUK SAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kentin en önemli kamusal alanı olan meydanlar, fiziksel, sosyal ve ekonomik özelliklerinin ve değerlerinin gözlemlenebildiği, kentin kimliğini yansıtan mekânlardır. Türkiye'de kent meydanlarının planlama ve uygulama süreci Cumhuriyet Dönemi ile başlamış; özellikle vilâyet konaklarının önünde oluşturulan ve ulusal törenlerin kutlandığı, çeşitli toplantı ve mitinglerin yapıldığı açık alanlar şeklinde ortaya çıkmıştır. Antalya Kenti'nde Cumhuriyet Meydanı ve Konyaaltı Kent Meydanı şeklinde iki kent meydanı vardır. Tarihi süreçte ilk olarak 1850'lerde Antalya sur duvarı dışındaki ticari etkinlikler için kullanılmaya başlanan Cumhuriyet Meydanı, 1974 yılında Ulusal Yükseliş Anıtı'nın yerleştirilmesiyle birlikte kent meydanı niteliği kazanmıştır. 2006 yılında açılan Konyaaltı Kent Meydanı, Akdeniz Bulvarı üzerinde Karayolları Genel Müdürlüğü mülkiyetinde bulunan 67,500 m² büyüklüğündeki alanın imar planı değişikliğiyle Konyaaltı Belediyesi'ne devredilmesi yoluyla kazanılmıştır. Bu çalışmada planlama ve uygulama süreçlerinde Antalya'nın iki kent meydanı olan Cumhuriyet Meydanı ve Konyaaltı Kent Meydanı'nın karşılaştırmalı analizi yapılmış; halkın kent meydanları algısı anket çalışmalarıyla saptanmış ve meydanların sahip olduğu kimlik irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The city squares being the most important public place, reflect the physical, social and economic characteristics and the identity of the city itself. In Turkey, the planning and implementation process of the city squares began in the Period of Republic. They are particularly created as open spaces in front of the governor's office and used for the national ceremonies or various meetings. Two city squares are exist in the city of Antalya, namely Cumhuriyet Square and Konyaaltı Square. The Cumhuriyet Square was first used as an open space for commercial purposes outside the city walls in 1850's. In 1974 it was designed as the city square by placing the National Yükseliş Monument. The Konyaaltı Square was inaugurated in 2006. The area was previously owned by the General Directorate of Highways and the area, 67,500 m² in size was transferred to Konyaaltı Municipality with a metropolitan plan revision. In this study a comparative analysis of the Cumhuriyet and Konyaaltı squares in the city of Antalya was carried out in the planning and implementation processes; the perception of city squares by the public was collected through a questionnaire survey and the identity of the squares were investigated.