Doğumsal kalça displazisinde ultrasonografinin yeri
Doğumsal kalça displazisinde ultrasonografinin yeri
- Tez No: 416176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Doğumsal kalça çıkığında tedavinin kolayca yapılabilmesi ve etkili olabilmesi için erken tanı gerekmektedir. Klinik muayene teşhis için ilk adım olmakla birlikte yanlızca bu yöntemle tanıya varılması doğru değildir. Ultrasonografi yenidoğan ve süt çocuklarında kullanılabilecek noninvaziv bir yöntemdir. X ışını kullanılmaması ve kolay ulaşılabilir olması nedeniyle diğer yöntemlere göre avantajlıdır. Ultason muayenesi epifiz merkezi ossifikasyonunun henüz belirginleşmediği ilk üç aylık dönemde kalça eklemindeki kıkırdak hakimiyeti nedeniyle röngenolojik tetkikten kesin üstünlüğü vardır. Femur başı epifiz merkezinin büyüdüğü ileri çocukluk döneminde ultasonografinin katkısı azalmaktadır ve 1 yaşın üsütndeki kalçalarda hata oranı artmaktadır. Olanakların uygun olduğu koşullarda tüm yeni doğanlara fizik muayene ile birlikte kalça ultasonografisi uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The treatment of congenital hip dislocation is easily need for early diagnosis can be made and to be in effect. Although only the first step of the clinical examination for diagnosis is not correct diagnosis to be reached by this method. Ultrasonography is a noninvasive method that can be used in neonates and infants . X-ray used and is advantageous over other methods because it is readily available Examination by ultrasonography of the epiphysis ossification center has not yet definite advantage from the first quarter due to röngenolojik tests domination of cartilage in the hip joint is not evident. Femoral head epiphysis during his childhood center grow further diminishes the contribution of Ultrasoundography and increasing the error rate at the hip in the cold 1 year of age . Facilities that conditions are suitable for all newborns with hip Ultrasoundography physical examination should be performed.