Proje yaklaşımına dayalı eğitimin beş yaş (60-72 ay) çocuklarının çizim becerilerine ve görsel algılarına etkisinin incelenmesi
Review of effects of project approach based education in drawing skills and visual perceptions of five years (60-72 months) old children
- Tez No: 416214
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ARAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu araştırmada, anaokuluna devem eden beş yaş (60-72 ay) çocuklarının çizim becerileri ve görsel algılarını belirlemek ve proje yaklaşımına dayalı eğitim alan ve almayan çocukların çizim becerileri ve görsel algılarında farklılık olup olmadığını saptamak amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında Kayseri İl merkezinde bulunan anaokuluna devam eden, normal gelişim gösteren orta sosyo-ekonomik düzeyden gelen beş yaş (60-72 ay) grubu çocuklar oluşturmuştur. Araştırma basit tesadüfî örnekleme yoluyla seçilen iki anaokulunda gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya dâhil edilen okullardan biri deney diğeri kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Araştırma ön test-son test-kalıcılık testi kontrol gruplu deneysel desende gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya dâhil edilen çocukların 22'si deney grubu, 22'si kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Deney grubundaki çocuklara okul öncesi eğitim programlarına ek olarak sekiz hafta süreyle her gün üç saat Proje Yaklaşımına Dayalı Eğitimi Programı uygulanmıştır. Kontrol grubundaki çocuklar ise okullarında uygulanan okul öncesi eğitim programına devam etmişlerdir. Araştırmada“Genel Bilgi Formu”, Rawley Silver (1983) tarafından geliştirilen ve Gür (2006) tarafından geçerlik güvenirlik çalışması yapılan“Silver Çizim Testi”ile Colarusso ve Hammill (2003) tarafından 1972 yılında geliştirilen Motor Beceriden Bağımsız Görsel Algı Testi-3 (Motor-Free Visual Perception Test 3- MVPT-3 ) Türkçe'ye uyarlanarak kullanılmıştır. Verilerin analizinde, tek faktörlü Kovaryans analizi (ANCOVA) ve ilişkili örneklemler (tekrarlı ölçümler) için tek faktörlü ANOVA kullanılmıştır. Araştırma sonucunda deney ve kontrol grubundaki çocukların çizim becerileri ve görsel algı ortalamaları arasında anlamlı düzeyde farklılık olduğu (p0,05) ve Proje Yaklaşımına Dayalı Eğitimi Programının etkisinin devam ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to determine drawing skills and visual perception of the five years (60-72 months) old children attending kindergarten and whether there is any difference in drawing skills and visual perception between the children took project approach based education and the ones who didn't take the mentioned education. Population of the study consists of a group of children at the age of five (60-72 months) attending kindergarten in the city center of Kayseri in academic year 2012-2013, growing up normally, from middle socio-economic level. The study has been performed in two kindergartens selected with simple random sampling method. One of the schools involved in the study has been determined as experimental group and the other one has been determined as control group. Research has been performed in pre-test and post-test retention test experimental pattern with control group. 22 of the children involved in the study have been determined as experimental group and 22 of the children involved in the study have been determined as control group. In addition to the pre-school education programs Project Approach Education Program has been applied for a period of eight weeks and three hours every day to children in the experimental group. Pre-school children in the control group continued the training program implemented in the schools. In the study“General Information Form”, developed by Rawley Silver (1983) and“Silver Drawing Test”of which validity and reliability study was performed by Gur (2006) and Motor-Free Visual Perception Test 3- MVPT-3 developed by Colarusso and Hammill (2003) in 1972 was used in Turkish version. In data analysis, a single factor analysis of covariance (ANCOVA), and related samples (repeated measures) for a single-factor ANOVA was used. As a result of it is determined that there is a significant difference in drawing skills and visual perception between the children in experimental and control groups (p 0.05) and effect of Project-Approach Based Programme has been continued