İnfratentoriyal inmelerde kognitif etkilenme
Cognitive impairment in infratentorial strokes
- Tez No: 416227
- Danışmanlar: UZMAN İBRAHİM ÖRNEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bilimsel Zemin: 1980'lerin ortalarında anatomik, davranışsal ve nöropsikolojik kanıtlarla serebellumun motor fonksiyonun ötesine uzanan bir rolü olduğu ileri sürülmeye başlanmıştır. Serebellumun kognisyon üzerindeki potansiyel rolünü gözden geçiren birçok makale yayınlanmıştır. Her iki fonksiyon da talamus aracılığıyla dentat nukleus ve frontal korteks arasındaki bağlantılarla sağlanmaktadır. İzole beyin sapı veya serebellar enfarktlardaki kognitif etkilenmelerin profili ön planda frontal aks (yürütücü işlevler) tutulumu ile ilişkili bulunmuştur. Amaç: Serebellum ve pons inmelerinin, hangi kortikal bölgeler üzerinden dolayımlı etki göstererek, nasıl bir kognitif etkilenme paternine neden olduğunun gösterilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışma hastanemizde Ocak 2004 – Eylül 2005 tarihleri arasında arka sistem serebrovasküler hastalık tanısıyla yatarak tedavi gören 19 hasta ve kontrol grubunu oluşturan nörolojik açıdan sağlıklı 19 birey ile yapılmıştır. Her iki gruba nöropsikometrik test bataryası uygulanmıştır. Sonuçlar: Yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, klinik sendrom veya lokalizasyonun kognitif testler üzerine herhangi bir etkisi görülmedi. Bellek testlerinden California Sözel Öğrenme Testi'nde hasta grubu kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha kötü performans gösterdiği saptandı. Hasta grubunun, Rey-Osterrieth Karmaşık Şekil Testi'nde şeklin parçalarını tanımakta zorlandıkları, iz sürme testinin B kısmını anlamlı olarak daha uzun sürede tamamladıkları, Stroop testinde 1. kartı daha uzun sürede okudukları ve sözel akıcılık testinde 1 dakika içerisinde daha az kelime söyleyebildikleri görüldü. Kognisyonun diğer alanlarında bozukluk saptanmadı. İzlenimler: Sözel ve görsel bellek testlerindeki etkilenme paterni, verbal akıcılık ve İz sürme testlerindeki bozulmanın frontal etkilenmeyi düşündüren bulgular olduğu söylenebilir. Sonuçlarımız, literatürle uyumlu olarak serebellar veya beyin sapı inmelerinin serebello-ponto-talamo-kortikal yolları etkileyerek hafif düzeyde bir frontal kognitif etkilenmeye neden olduğunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Scientific Background: Beginning in the mid-1980s, with anatomical, behavioral, and neuropsychological evidence began to suggest that the role of the cerebellum extends beyond a purely motor domain. A series of articles published that reviewing the potential role of the cerebellum in cognition. Both of these functions supported with connections between dentate nucleus and frontal cortex by thalamus. Cognitive profile of isolated subtentorial and cerebellar infarcts are related with frontal circuit (especially executive functions). Objectives: Our aim is to show how are cerebellar and subtentorial infarcts cause cognitive dysfunction and its relation with neural substrate. Material and Methods: We included the study 19 patients who have cerebellar infarcts. Neuropsychometric test battery was employed both of the groups. Results: Age, sex, education, clinical syndrome or localization had no effect on the cognitive tests. At the California Verbal Learning Test, a verbal memory test, according to the control group the patient group showed more bad performance. At the Rey-Osterrieth Complex Figure Test, patients had difficulties to recognize the items. Patients spend significantly more time to complete the Trail Making Test part B and to read Stroop Test card 1. Patient group said a few words for 1 minute than control group at the verbal fluency test. We find no impairment at the other sides of the cognition. Conclusions: The cognitive impairment pattern of the verbal and visual memory tests, impairment of verbal fluency test and the Trail Making tests may be the cause of the frontal impairment. Our results, according to the literature, support that the cerebello-ponto-thalamo-cortical pathways damaged by the cerebellar or brainstem strokes cause mild frontal syndrome.