Halluks valgus cerrahi tedavisinde proksimal metatarsal açık kama osteotomisi ve distal yumuşak doku girişimi sonuçlarımız
The results of proximal metatarsal open wedge osteotomy and soft tissue procedure in the surgical treatment of hallux valgus
- Tez No: 416228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CANİKLİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK İstanbul Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET S.B. Đstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi Kliniği'nde 03. 03. 1997 ile 10. 03.2008 tarihleri arasında 112 hastanın 124 ayağı halluks valgus sebebiyle“proksimal metatarsal açık kama osteotomisi ve yumuşak girişimi”tekniği uygulanarak ameliyat edildi. Bu hastalardan ulaşılabilen 47 hastanın 51 ayağı çalışmaya dahil edildi. Hastalar ameliyattan önce ve poliklinik kontrolleri sırasında çektirilen ayakta basarak ayak ön-arka, yan grafiler ve AOFAS halluks metatarsofalangiel-interfalangiel skala kullanılarak değerlendirildi. 47 hastanın 41'i (%87,3) kadın, 6'sı (%12,7) ise erkektir. Hastaların yaş ortalaması 41,2 olup en genci 13 en yaşlısı ise 68 yaşındaydı. Ortalama takip süresi 51,52 aydır. En kısa süre takip edilen hastanın takip süresi 7 ay, en uzun süre takip edilen hastanın takip süresi ise 144 aydır. Ameliyat edilen 51 ayağın 30'u (%58,8) sağ, 21'i (%41,2) ise sol ayaktır. Hastaların 4 tanesi her iki ayağından ameliyat edilmiştir. Ameliyat öncesi ve sonrasında halluks valgus açıları ve intermetatarsal açılar karşılaştırılmıştır. Ameliyat öncesi ortalama halluks valgus açısı 36,88 (dağılım 20-55), ortalama intermetatarsal açı ise 17,25 (dağılım 7-28) olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY One hundred and twenty four feet of 112 patients were operated due to hallux valgus, using“Proximal metatarsal open wedge osteotomy and soft tissue procedure”technique in the“Orthopaedics Deparment of Istanbul Education and Research Hospital”. Fifty one feet of the 47 patients whom we could access were included in the study. The patients were evaluated with standing AP and lateral feet radiographies obtained before surgery and during last controls and“AOFAS hallux metatarsophalangeal-interphalangeal scala”. Forty one (%87,3) of the 47 cases were female and 6 (%12,7) were male. Average age was 41,2. The youngest patient was 13 years old and the oldest was 68 years old. Mean follow-up period was 51,52 years. The shortest follow-up period was 7 months and the longest follow-up period was 144 months. Thirty (%58,8) of the 51 feet were right foot and 21 (%41,2) was left foot. Four of the patients were operated bilaterally. Hallux valgus angles and intermetatarsal angles were evaluated before and after surgery. Mean hallux valgus angle was 36,88 (range 20-55) and mean intermetatarsal angle was 17,25 (range 7-28) pre-operatively.