Akciğer kanseri beyin metastazlarının saptanmasında bilgisayarlı beyin tomografisinin tanı değeri
  1. Tez No: 70999
  2. Yazar: METİN KALOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALAADDİN VURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
40 6. ÖZET Akciğer kanserlerine bağlı beyin metastazlarında bilgisayarlı beyin tomografisinin yerini ve önemini belirtmek amacıyla yaptığımız çalışmada histopatolojik olarak çeşitli tiplerde akciğer kanseri tanısı konmuş olan 31 hastanın 15' inde (%48.3) beyin metastazı saptandı. Bilgisayarlı beyin tomografisi çekilmeden önce bütün hastalara nörolojik muayene yapıldı. Metastaz saptanan 15 olgunun 1' inde (%6.6) nörolojik bulgu bulunamazken 15 olgunun 14' ünde (%93.3) nörolojik bulgular mevcuttu. 31 olgunun 16' sı (% 51) yassı hücreli karsinom, 9' u (%30) küçük hücreli karsinom, 4' ü adenokarsinom ve 2' si (%6) büyük hücreli karsinomdu. Beyin metastazı saptanan 15 olgunun 9' u yassı hücreli karsinom metastazı idi ve tamamı supratentorial yerleşimliydi.,4'ü(%27) küçük hücreli karsinom metastazıydı ve bunların 2'si supratentorial, l'i infratentorial, l'i infrasupratentorial yerleşimliydi. 2'si (%13) adenokarsinom metastazı olup bunların l'i supratentorial l'i infrasupratentorial yerleşimliydi. Metastatik lezyonlann tamamında homojen veya çevresel kontrast tutulumu izlendi ve yine tamamında çok belirgin, belirgin veya minimal ödem tesbit edildi. 15 metastatik beyin tümörü olgusunda 5 soliter (%33) 10 multiple (%66) lezyon saptandı. Akciğer kanseri tanısı konmuş olgularda hastalığın değişik evrelerin de çekilen bilgisayarlı beyin tomografileri tedaviyi yönlendirme ve prognozu belirlemekte önemli bir yer tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
41 7. SUMMARY This study was carried out to determine the importance and the place of computed tomography in the brain metastases consequent to lung cancers. We established brain metastases in 15 of 31 patients with various histopathological types of lung cancer. Before their tomographic investigation, all the patients examined neurologically and 14 of 15 cases (%93.3) with brain metastases had the neurological abnormality. Histopathological type of the tumor was epidermoid carcinoma in 16 cases (%51), small cell carcinoma in 9 cases (%30), adenocarcinoma in 4 cases (%12), and large cell carcinoma 2 cases (%2) with lung cancer. 9 of the cases with brain metastasis had epidermoid carcinoma, 4 of small cell carcinoma, and 2 of adenocarcinoma. Brain metastasis of the epidermoid carcinoma was placed supratentorially in the all cases. Metastatic lesion was supratentorial in 2 of 4 cases with small cell carcinoma, infratentorial in one case, and infrasupratentorial in one case. The metastase of adenocarcinoma was supratentorial in one case, and infratentorial in one case. All the metastatic leisons in the brain has a contrast fixation either homogenously or circumferentially, and various degree of edem differentiated as very marked, marked, or mimimal. In 5 of 15 cases with brain metastasis, metastatic lesion was solitaire and in 10 of the cases, the lesions were multiple. In patients with lung cancer, computed brain tomography scans taken in different stage of the disease have an important role in determining treatment modality and prognosis.