Cam elyaf takviyeli, polyamid-6 matrisli kompozit malzemeye bor oksit (B₂O₃) ilavesinin malzemenin mekanik özelliklerine etkisinin incelenmesi
An investigation on the effect of addition of boron oxide (B₂O₃) on the mechanical properties of glass fiber reinforced polyamid-6 matrix composite materials
- Tez No: 416238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP ÇALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Plastik matrisli kompozitler, hafif ve ekonomik oldukları için birçok alanda mühendislik malzemesi olarak kullanılmaktadırlar. Bu çalışmada %30 ve %35 oranlarında iki ayrı Cam Elyaf takviyeli, Polyamid-6 matrisli kompozit malzemeye %1 ve %2 oranlarında milli kaynağımız olan Bor Oksit (B₂O₃) ilave edilmiş olup plastik enjeksiyon yöntemiyle üretilmiştir. Üretilen kompozitlerin mekanik ve tribolojik özellikleri incelenmiştir. %30 ve %35 oranlarında iki ayrı Cam Elyaf takviyeli, Polyamid-6 matrisli kompozit malzeme ilk olarak 120ºC sıcaklıkta 2 saat süre ile fırında ön ısıtmaya tabi tutulmuştur. 1gr Bor Oksit-10ml ispirto olacak şekilde ayarlanarak Bor Oksit ispirtoda çözülmüştür. %30 ve %35 oranlarında iki ayrı Cam Elyaf takviyeli, Polyamid-6 'ya hacimce Bor Oksit oranı %1 ve %2 olacak şekilde Bor Oksit -ispirto karışımı ilave edilmiştir ve karıştırılmıştır. Malzeme plastik enjeksiyondan önce 120ºC sıcaklıkta 2 saat süre ile fırında son ısıtmaya tabi tutulmuştur. Plastik enjeksiyon makinasında 60 Bar basınç altında 240 ºC'de kompozitler üretilmiştir. Bor Oksit ilavesi Cam Elyaf takviyeli, Polyamid-6 matrisli kompozit malzemelerde mukavemet ve sertlik değerlerinde azalmaya sebep olmuştur. Bor Oksit ilavesi mukavemet değerlerinde önemli azalma gösterirken sertlik değerlerindeki azalma daha az olduğu görülmüştür. Ancak %30 Cam Elyaf takviyeli, Polyamid-6 matrisli kompozit malzemeye %1 oranında Bor Oksit (B₂O₃) ilavesinin kopmadaki birim uzama değerlerini arttırmıştır. %30 ve %35 cam elyaf takviyeli kompozitlerde ısıl iletkenlik değeri artan Bor Oksit miktarlarıyla artmıştır.
Özet (Çeviri)
Plastic matrix composites are widely used in several engineering applications since they are lightweight and economical. In this study, 30 % and 35% in two separate Glass-Fiber reinforced Polyamide-6 and composite materials by 1% and 2 %in the national, which is our source of Boron Oxide (B₂O₃) has been added to plastic injection method is manufactured. Produced composites, mechanical and tribological properties were investigated.. Produced composites were investigated in terms of mechanical and tribological properties. 30 % and 35 % in two separate Glass-Fiber reinforced Polyamide-6 and composite materials as the first 120ºC temperature in the oven for 2 hours, they were subjected to pre-heating.In a way to 1 gram Boron Oxide and 10 milliliter spirit was calibrated and Boron Oxide dissolved in the spirit. 30 % and 35% in two separate Glass-Fiber reinforced Polyamide-6', or the volume of Boron Oxide, 1% and 2% will be Boron Oxide- spirit has been added to the mix, and were mixed. Specimen was subjected to a heat treatment at 120 ºC along with 2 hour. Composites were produced by plastic injection machine at 240 ºC under 60 Bar pressure. The addition of B₂O₃ to glass fiber-reinoforced Polyamide 6 matrix causes the decrease of strength and stiffness values. B₂O₃ addition has much more effect on decreasing of strength than decreasing of hardness. On the other hand the addition of %1 B₂O₃ to 30% glass fiber reinforced Polyamide 6 matrix increases the strain value at the failure (rupture) point. Furthermore, it was seen that coefficient of thermal conductivity increased with increasing ratio of B₂O₃ in %30 and %35 glass fiber reinforced composite specimens.