Otomotiv sanayiinde kullanılan yapıştırmalı bağlantıların mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the mechanical properties of adhesive connections used in the automotive industry
- Tez No: 1005772
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR KEMİKLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, otomotiv sektöründe iç ve dış aksamlarda sıklıkla kullanılan plastik ve kompozit malzemelerin yapıştırma bağlantılarının mekanik performansı incelenmiştir. Özellikle darbe hasarına maruz kalabilecek komponentler referans alınarak bu malzeme seçimleri yapılmış ve üstün yüzey kalitesi, seri üretime uygunluk ve tasarım esnekliği sunan malzemelere odaklanılmıştır. Bu doğrultuda, termoset matrisli cam elyaf takviyeli kompozit olan SMC (Sheet Molding Compound) ile termoplastik sınıfından poliamid-6 ve ABS plastikleri baz alınarak numunelerin Araldite 2015 yapıştırıcısı kullanılarak ASTM D5868 standardına uygun olarak tek bindirmeli bağlantı geometrisiyle birleştirilmiştir. Numune üretim süreçleri ve yapıştırma işlemlerinin tamamlanmasının ardından, kürlenen numunelere, iki farklı mekanik test uygulanmıştır. İlk olarak, termoset ve termoplastik numunelere, serbest düşen ağırlık testine tabii tutulmuş ve darbe hasarı oluşturulmuştur. Malzeme türüne göre farklı enerji tipleri belirlenmiş ve ardından darbe hasarına sahip numuneler, çekme testine tabii edilmiştir. Referans olması amacıyla, darbe hasarına uğramayan numunelere de çekme testi uygulanmış ve darbe hasarı sonrası mekanik dayanım performansları incelenmiştir. Testler sonrası SMC-SMC bağlantılarının en yüksek çekme mukavemetine sahip olduğu görülmüştür. Termoplastik malzemeler arasında ise PA-6 – PA-6 numuneleri, ABS – ABS numunelerine kıyasla, daha yüksek çekme dayanımı göstermiştir. Darbe testleri sonucunda, artan enerji ile tüm malzeme gruplarında darbe hasarı artmış ancak bu kaybın oranı malzeme türüne göre değişiklik göstermiştir. Çalışma sonuçları, otomotiv iç ve dış komponentlerde kullanılan yapıştırmalı bağlantıların tasarım süreçlerinde, malzeme seçimi ve darbe toleransı kriterlerinin birlikte değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the mechanical performance of adhesive bonded joints of plastic and composite materials, which are frequently used in exterior and interior components particularly in the automotive sector, has been investigated. These material selections were made with reference to components that are likely to be subjected to impact damage, and the focus was placed on materials offering superior surface quality, suitability for mass production, and design flexibility. In this regard, specimens were joined using Araldite 2015 adhesive in a single-lap joint geometry in accordance with the ASTM D5868 standard, based on SMC (Sheet Molding Compound), which is a glass fiber reinforced composite with thermoset matrix, and polyamide-6 (PA-6) and Acrylonitrile-Butadiene-Styrene (ABS) plastics from the thermoplastic class. Following the completion of specimen production processes and bonding operations, the cured specimens were subjected to two consecutive tests. First, the specimens were subjected to drop weight impact test at different energy levels determined according to material type, and subsequently, specimens with impact damage were subjected to tensile testing. For reference purposes, tensile tests were also applied to non-impacted specimens and the mechanical strength performance after impact damage was examined. After the tests, it was observed that SMC-SMC joints possessed the highest tensile strength, while among thermoplastic materials, PA-6–PA-6 specimens exhibited higher tensile strength compared to ABS – ABS specimens. As a result of impact tests, impact damage increased in all material groups with increasing energy; however, the rate of this loss varied according to material type. The study results demonstrate that in automotive exterior and interior component designs, material selection and impact tolerance criteria must be evaluated together in the design of adhesive bonded joints.