Polimer matrisli kompozit denge çubuklarının kafa kısmının optimizasyonu ve yorulma performanslarının incelenmesi
Optimization of head section and analysis of fatigue performance of polymer matrix composite stabilizer links
- Tez No: 666201
- Danışmanlar: PROF. DR. KUTLAY SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Plastikler günlük hayatımızda önemli bir yer tutmaktadırlar. Zaman içerisinde plastik malzeme alanında sağlanan gelişmelerle birlikte, plastik malzemeler cam elyafı gibi malzemeler ile takviye edilerek daha üstün özelliklere sahip olmaları sağlanmıştır. Bu gelişmelerle birlikte plastik kompozit malzemeler gün geçtikçe daha da popüler hale gelecektir. Ergime sıcaklıklarının diğer malzeme gruplarına göre düşük olması plastik malzemelere işlenebilirlik kolaylığı sağlamaktadır. Birçok üretim yöntemiyle plastikler ve plastik matrisli kompozit malzemeler üretilebilir. Bu çalışmada ağırlıkça %30 oranında cam elyaf takviyeli polyamid 6.6 kompozit granüller kullanılarak otomotiv sektöründe kullanılan Z rot (denge çubuğu) ürünü plastik enjeksiyon yöntemi ile üretilmiştir. Bu denge çubuğunun yorulma testi yapılarak, sonuçları tartışılmıştır. Ayrıca bu ürün referans alınarak, farklı kafa tasarımına sahip denge çubuklarının da sonlu elemanlar analizleri yapılarak, olası bir yorulma testine tabi tutulduklarında nasıl bir dayanım gösterecekleri konusunda bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Sonlu elamanlar analizinin sonuçlarına göre numuneler arasından en iyi yorulma dayanımına sahip Z rot belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Plastics have an important place in our daily life. With the advances in the field of plastic materials over time, plastic materials have been reinforced with materials such as glass fiber to have superior properties. With these developments, plastic composite materials will become more and more popular day by day. The low melting temperatures compared to other material groups provide ease of processability to plastic materials. Plastics and plastic-based materials can be produced with many production methods. In this study, using 30% glass fiber reinforced polyamide 6.6 composite granules, the Z-rod (stabilizer link) product used in the automotive industry was produced by plastic injection method. The fatigue test of this balance rod was performed and the results were discussed. In addition, by taking this product as a reference, a study has been carried out on how the balance bars with different head designs will show strength when subjected to a possible fatigue test by making finite element analysis. According to the results of finite element analysis, Z-rod with the best fatigue strength was determined among the samples.