Investigation of fatigue behaviour of external stores under fixed wing aircraft platforms during random vibration
Rastgele titreşim altında sabit kanatlı hava platformlarına bağlı harici yüklerin yorulma davranışlarının incelenmesi
- Tez No: 416343
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN DAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, sabit kanatlı hava platformlarında kanat altına ve kanat ucuna takılan bir harici yükün esir taşıma sırasındaki gelen yüklere göre yorulma davranışı incelenmiştir. Bu tezde sabit kanatlı hava platformu olarak belirlenen uçak Türk Ordusu tarafından da kullanılan F-16 jet uçağıdır. Esir taşıma ömrü boyunca gelen yükleri bulabilmek için harici yük olarak, bir veri ölçüm podu tasarlanmıştır. Bu pod F-16 jet uçağına takılıp toplam 5 farklı sorti yapmıştır. Bu sortilerde ivme ve gerinim verileri toplanmıştır. İvmeölçerlerden, titreşim testleri ve yorulma analizlerinde kullanabilmek için ivme tayf yoğunlukları (İTY) çıkarılmıştır. Gerinim ölçerler ise yorulma hesapları için en kritik yerlere yerleştirilmiştir. Yorulma hesapları için, F-16 jet uçağının yıllık uçuşları göz önünde bulundurulmuştur. Bu yıllık uçuş verilerinden, ortalama bir F-16 jet uçağı uçuş sortisi çıkarılmıştır. Füzenin yaptığı 5 farklı sortiden alınan ivme ve gerinim verileri ise oluşturulan bu ortalama F-16 sortisine göre ayıklanmıştır. Veri işleme ve analizlerde Matlab, MS Excel, nCode, MSC – Patran ve MSC – Nastran yazılımlarından yararlanılmıştır. Gerinim verileri yorulma hesaplarında, ivme verileri ise esir taşıma titreşim profili oluşturma da kullanıldı. viii Buna ek olarak titreşim profilleri kullanılarak örnek bir yorulma analizi yapıldı. Ayrıca, titreşim test süresinin kısaltılması ve belirlenmesi açıklandı.
Özet (Çeviri)
In this study, fatigue behaviour of an external store during captive carriage at the underwing and wingtip of a fixed wing aircraft platform is investigated. The F-16C jet aircraft was determined as a fixed wing aircraft platform in this thesis which is commonly used by Turkish Army. As the external store, a data measurement store (DMS) was designed to measure loads during captive carrage. While the DMS was being attached to the F-16C jet aircraft, it flew in 5 different sorties. Acceleration and strain data were collected during these sorties. Accelerometers were used to generate power specral densities (PSD) for the vibration tests and fatigue analyses. Strain gages were placed to the most critical locations for fatigue calculations. For fatigue calculations, annual flight of F-16C jet aircraft was taken into consideration. From this annual flight data, an ideal average sortie for F-16C jet aircraft (IASF-16JA) was generated. Acceleration and strain data collected from 5 different sorties were separated and picked according to this ideal average F-16C jet aircraft sortie. For data processing and analyses Matlab, MS Excel, Ncode, MSC – Patran ve MSC – Nastran were used. Strain data were used for fatigue calculations and acceleration vi data were used to generate captive carriage vibration profiles. Also, using these vibration profiles a sample fatigue analysis was done. Moreover, reduction and determination of the vibration test duration was explanied.