Experimental investigation of impact behaviour of timber formwork beams strengthened with cfrp strips
Karabon takviyeli elyaf şeritler ile güçlendirilmiş ahşap kalıp kirişlerinin çarpışma yüklemesi etkisindeki davranışının deneysel olarak incelenmesi
  1. Tez No: 586537
  2. Yazar: ABDULLAH TÜRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, İnşaat Mühendisliği, Wood Products, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Gelişen inşaat teknolojileri ile birlikte yapıların imalatlarında kullanılan kalıp sistemleri de önemli oranda değişim göstermiş ve gelişmiştir. Özellikle yüksek katlı yapıların imalatlarında çabuk kurulabilen, dış yüklere karşı dayanıklı, birden fazla kere kullanılabilen, kalıp sistemleri gereklilik haline gelmiştir. Bu tür kalıp sistemlerinin oluşturulmasında ahşap ve kompozit ahşap malzemesi, dayanıklılığı, montaj kolaylığı, çelik sistemlere göre hafif olması ve birden fazla kere kullanımının kolay olması gibi nedenlerden dolayı tercih edilmektedir. Bu tür kalıp sistemlerinin oluşturulmasında en fazla kullanılan yapısal bileşen kalıp kirişleri olup, bu kirişler kullanım süreleri içerisinde değişik nedenlerden dolayı hasar görebilmektedir. Bu çalışma kapsamında DOKA(c) firmasının ürünleri arasında yer alan H20 top P türünde, 1800 ve 2450 mm uzunluğunda ahşap kalıp kirişlerine maksimum taşıma güçlerinin 85%'i gibi yüksek bir yük düzeyine kadar statik yükleme etkisi altında hasar verdirilmiş ve ankrajlı CFRP şeritler kullanılarak onarıldıktan sonra kirişler statik, yorulma ve ani dinamik çarpma gibi değişik yükleme türleri etkisi altındaki performans ve davranışları deneysel olarak incelenmiştir. İki farklı uzunluktaki onarılmış ahşap kalıp kiriş deney elemanları monotonik statik, tekrarlı yorulma ve ani dinamik çarpma yüklemeleri uygulanarak test edilmiş ve uygulanan onarım yönteminin değişik yükleme türleri etkisindeki performans üzerindeki etkileri hakkında yorumlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The formwork systems used in the construction of buildings together with the developing construction technologies have also changed and improved significantly. Especially in the production of high-rise buildings, formwork systems which can be installed quickly, durable to external loads, used more than once, have become a necessity. In the formation of such formwork systems, timber and composite timber are preferred for reasons such as durability, ease of installation, lightness compared to steel systems and easy to use multiple times. The most commonly used structural component in forming such formwork systems are formwork beams and these beams may be damaged due to various reasons during their lifetime. Within the scope of this study, H20 top P type timber formwork beams with 1800 and 2450 mm length which is among the products of DOKA(c) company is damaged under the effect of static loading up to a high load level of 85% of the maximum carrying capacity and after being retrofitted using anchored CFRP strips, performance and behavior of the beams under the influence of various loading types such as static, fatigue and impact are investigated experimentally. Two different lengths of retrofitted timber formwork beams were tested by applying monotonic static, fatigue and impact loading and comments were made about the effects of the retrofit method on performance under different loading types.