Optimizations of antennas using heuristic algorithms supported by the multilevel fast multipole algorithm
Çok seviyeli hızlı çokkutup yöntemiyle desteklenen ke“şifsel metotlar ile anten optimizasyonları
  1. Tez No: 416342
  2. Yazar: CAN ÖNOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR SALİH ERGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, farklı antenlerin, kaynak değeri veya geometri optimizasyon problemleri için geliştirilen, çok seviyeli hızlı çokkutup yöntemi (ÇSHÇY) ile desteklenen keşifsel metotlar tabanlı bir optimizasyon mekanizması sunulmuştur. Elektromanyetik çözücüler ve optimizasyon algoritmaları arasındaki etkileşimi daha etkin biçimde sağlayabilmek amacıyla, keşifsel metotlar bu çalışma için özel olarak gerçeklenmiştir. Çeşitli anten dizge geometrilerinin istenilen ışınım örüntülerini sağlayabilmesi için gereken ve çok geniş optimizasyon kümelerine sahip olan kaynak değeri optimizasyonları sayısal deneylerle incelenmiştir. Gerçeklenen keşifsel metotlar alternatif mekanizmalar yardımı ile iyileştirilmiş ve performansları MATLAB yazılımında hazır olarak bulunan keşifsel metotlar ile karşılaştırılmıştır. Anten dizgelerinin kaynak değeri optimizasyonlarının yanında, daha zorlayıcı problemler olan antenlerin geometri optimizasyonları da ele alınmıştır. Bu bağlamda iki farlı piksel anten yapısı çalışılmış ve optimize edilmiştir. Optimizasyon sonucu elde edilen antenler, ucuz düzeneklerde, yazıcı kartuşlarında gümüş-bazlı mürekkep kullanılarak ve fotoğraf kağıtlarına basılarak üretilmiştir. Üretilen antenlerin ölçüm sonuçları optimizasyonların etkili olduğunu ve ucuz üretim yönteminin olumlu yanlarını göstermiştir. Son olarak, çok seviyeli hızlı çokkutup yönteminin yaklaşık formları, optimizasyonlar esnasında dinamik doğruluk kontrolü sağlayabilmek amacıyla incelenmiştir. Optimizasyonların hızının arttırılabilmesi için bu yaklaşık formların kullanılmalarının etkileri ve bunları kullanan stratejiler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an optimization environment based on heuristic algorithms supported by the multilevel fast multipole algorithm (MLFMA) is presented for different antenna problems involving either excitation or geometry optimizations. The heuristic algorithms are implemented in-house by aiming more effective interactions between electromagnetic solvers and optimization algorithms, instead of black-box interactions. Excitation optimizations of various array geometries for desired radiation characteristics are investigated in numerical experiments involving extremely large optimization spaces. Implemented heuristic algorithms are improved via alternative mechanisms and compared to available toolbox of MATLAB. In addition to excitation optimizations, we consider more challenging optimizations involving geometric modifications. In this context, two different types of pixel antennas are studied and optimized. Furthermore, the designs obtained via optimizations are fabricated in low cost setups based on commercial inkjet printers. Measurements on fabricated samples demonstrate the effectiveness of the optimizations, as well as the efficacy of the low-cost production mechanism that fully benefits from the advantages of inkjet printing. Finally, approximate forms of MLFMA are examined for dynamic accuracy control during the optimizations. Effects of using these approximate forms and possible strategies for employing them in order to increase the speed of the optimizations are discussed.