The impacts of state policies on social housing and urban identity: The case of Maskan Mehr in Urmia
Sosyal konut ve kentsel kimlik üzerine devlet politikaları etkileri: Urmia'dekı Maskan Mehr örneği
  1. Tez No: 416351
  2. Yazar: MOHAMMADJAVAD SHAHRI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ARİF SARGIN, PROF. DR. AYDAN BALAMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Maskan Mehr, 9. İran yönetimi tarafından kabul edilmiş ve 2007 yılında başlamış olan düşük gelirli insanlar için bir toplu konut projesidir. İran tarihindeki en büyük merkezi toplu konut projesi olan Urmiye'deki 'Maskan Mehr' projesi sosyal ve politik çalkantıları deneyimlemiş olarak kentsel ve mimari olarak birçok analize ihtiyaç duymaktadır. Söylenen problemlere karşı en mantıklı çözüm olarak addedilen Maskan Mehr'in Urmiye'nin ihtiyacı olan toplu konut projesi olduğuna inanılıyordu. Bu bakımdan bu tez Maskan Mehr'i İran bağlamında nasıl ve ne tür zorluklar ortaya çıkardığını anlamak için yapılan bir sorgulamadır.
Özet (Çeviri)
Maskan Mehr is a mass housing project for low-income people, initiated in the 9th administration of Iran and was started in 2007. As one of the biggest centralized housing project in the history of Iran, the“Maskan Mehr”project in Urmia (Oroumieh) still needs further analysis for urban and architectural points of views, as it experiences social and political turmoil. It was believed that this housing project was of necessity in Urmia as Maskan Mehr was regarded as a logical answer to the said problems. In this regard this thesis is an inquiry in Maskan Mehr to understand how and to what extend the project offers a complexity within the Iranian context.