Reconsideration of genius loci:re-generative design approach in environmentally sensitive architecture
Mekanın ruhu: Çevreye duyarlı mimarlık yaklaşımında canlandırıcı tasarım anlayışı
- Tez No: 416352
- Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA ERKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
LEED ve BREEAM gibi yeşil bina değerlendirme başlangıçta binaların tasarımını esas alarak performanslarını değerlendirmek amacıyla geliştirilmişlerdir. Zaman içinde kazandıkları önem nedeniyle yeşil tasarım pratiğine yön vermeye başladılar. Fakat, uluslararası geçerliliği olan bu değerlendirme sistemlerinin geliştirilme amaçlarından saparak tasarım kılavuzu olarak kullanılmaya başlanması nedeniyle bağlamdan kopuk, bölgesel ve kültürel farklılıkları gözardı eden binaların ortaya çıkmaya başlamıştır. Her ne kadar olumlu amaçlarla geliştirilmiş olsalar da, bu değerlendirme sistemlerinin tasarım sürecini başından sonuna dek yönlendirmelerini engelleyen kısıtlılıkları bulunmaktadır. Bu açıdan, yeşil tasarım pratiğinde bir dönüşüme önemle ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmanın amacı, bağlama dayalı bir yaklaşım olarak mekanın ruhu kavramını canlandırıcı tasarımla birarada yorumlayarak çevreye duyarlı mimarlık için tasarım sürecine yön verebilecek, daha sağlam temeller üzerine oturtulmuş, stratejik bir dönüşüm önermektir. Buradaki canlandırıcı tasarım, insan ve doğanın birlikte evrimleşmesiyle yapılı ve doğal çevreyi iyileştirerek tersine dönüşüm sağlamayı hedefleyen, süreç odaklı bir yaklaşımdır. Araştırma için seçilen nicel yöntem, eleştirel değerlendirmeye ve analize dayalıdır. Tartışmalara altyapı oluşturacak literatür taramasının ardından seçilen örnekler incelenerek kavramsal dönüşümün gerekliliği desteklenmiştir. Çalışmanın son aşamasında tasarım sürecini yönlendirebilecek kavramsal bir çerçeve önerilmiştir. Bu çalışmada mekanın ruhu kavramının canlandırıcı tasarımla birlikte yeniden ele alınmasıyla, çevreye duyarlı mimarlık pratiğinde yere özgü tasarım anlayışına dayalı çözümler üretilebileceği öne sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Green building rating systems, such as LEED and BREEAM, were initially developed for assessing the performance of the building designs as end-products. With the passage of time, they have gained such significance that they started to lead the green design practice. However, the inappropriate adaptation of these international rating tools as design guides has resulted in insensitivity towards context, disregard of regional and cultural variations since they have certain limitations preventing them to guide the overall design process. In these terms, there is a substantial need for a shift in green design practice. The purpose of this study is to propose a strategic shift in mindset towards an environmentally sensitive approach by interpreting genius loci, 'spirit of the place', as a context-depended understanding of architecture with re-generative design in order to obtain a better established basis for the design process. Re-generation, in this context, is a process based approach and aims revitalizing the environment with co-evolution of humans with natural systems. The study adopts a critical position and includes analytical evaluations which start with literature research and examined further through case studies in order to promote the necessity of mindset shift. After the discussion of key concepts, a conceptual framework is created to provide guidance for future practice. It is claimed in this thesis that a reconsideration of genius loci in accordance with the ideals of re-generative design has the potential to provide solutions based on place-specific understanding for environmentally sensitive architectural practice.