Programming mixed-use projects with changing urban dynamics and user profile
Değişen kentsel dinamikler ve kullanıcı profili ile birlikte karma kullanımlı yapıları programlamak
  1. Tez No: 416356
  2. Yazar: EMRE UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez endüstri devrimi ve ardından gelişen kentleşme süreçlerinde karma kullanımlı yapılar ve karma kullanım fikrini irdeleyerek modernleşme ve ardından post-modernleşme süreçlerinin sonucunda gelinen küreselleşme bağlamında karma kullanımlı yapılar ve sahip oldukları fonksiyonları ve bu yapıların kentle olan ilişkilerini kentsel ölçekten yapı ölçeğine kadar ölçeklerde incelemektedir. Endüstri devrimi sonrası dönem, modern kentlerin oluşumu, modernizm, postmodernizm ve neoliberal küreselleşme dönemlerinde var olan yapı, kentsel merkezileşme ve kentsel planlama süreçleri ve bu süreçlerin politika ve ekonomi ile ilgisi her bölümümüzde öncelikle kronolojik olarak incelenmektedir. Günümüze kadar izi sürülen kavramların sonucunda ise günümüzdeki kentsel yapılanma, planlama ile ekonomi ve sosyal dinamikler ilişkisi ve bu ilişkilerin karma kullanımlı yapılarla olan bağı, etkileşimi seçilen örneklerle birlikte ele alınmaktadır. Sonuç olarak ise tez boyunca irdelenen karma kullanımlı yapılar, mimarlık, kentleşme, kent planlaması, merkezileşme, sosyal dinamikler, kullanıcı profili ve ekonomik yapılanma konuları, günümüz mimari üretimi hakkında bir analiz gerçekleştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis investigates mixed-use projects and their functions and these projects' relationships with urban from urban scale to the building scale with examining mixed-use idea and mixed-use environments in urbanization processes from industrial revolution and post-industrial urbanization to the modernization, post-modernization and eventually context of globalization. Existing structures in post-industrial era, development of modern cities, modernism, post-modernism and neoliberal globalization, are analyzed chronologically in each chapter about centralization modes of urban and urban planning processes and these processes' relationships with politics and economy. Contemporary urban structure, relationship between planning and economy and social dynamics and links between mixed-use projects and these relationships are researched with the results of the concepts which are surveyed until contemporary debates. As a result of this, there will be an analyze about contemporary meaning of mixed-use projects and its relationship with architecture, urbanization, urban planning, centralization, social dynamics, user profile and economic structures.