Analysis of the effects of vancomycin containing bioceramic/polymer composites on biofilm prevention, biocompatibility and osteogenic modification of mesenchymal stem cells
Vankomisin içeren biyoseramik/polimer kompozitlerin biyofilim engellemesi, biyouyumluluğu ve mezenkimal kök hücrelerin osteojenik değişimleri üzerine etkilerinin analizi
- Tez No: 416389
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL BAYRAMLI, PROF. DR. FEZA KORKUSUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Osteomiyelit tedavisi oldukça zor bir kemik enfeksiyonudur. Klinikte osteomiyelit tedavisi cerrahi debridman sonrası sistemik olarak verilen antibiyotikler ile sağlanmaktadır. Ancak enfeksiyon bölgesinde yeterli kan akışının olmaması ve enfeksiyon yaratan patojenin biyofilim adı verilen ekzopolisakkarit yapının içinde antibiyotiklere karşı dirençli olması nedeniyle enfeksiyon tam anlamıyla yok edilememektedir. Bu nedenle enfeksiyon bölgesine ilaç taşıyıcı sistem yerleştirme fikri doğmuştur. Bu sistemler vücutta herhangi bir toksik etki yaratmadan direkt olarak enfeksiyon bölgesine etkin dozu ulaştırmaktadır. Gerçekleştirilen çalışmada vankomisin içeren PDLLA/β-TCP ve PLGA/β-TCP kompozitler geliştirilmiş ve karakterize edilmiştir. Vankomisin içeren PDLLA/β-TCP ve PLGA/β-TCP kompozitler altı hafta boyunca 3.1 ± 0.2 mg ve 3.4 ± 0.4 mg vankomisin salmıştır ve salınan miktar MRSA duyarlılığı için yeterlidir. Ayrıca salım ortamlarından alınan örneklerle gerçekleştirilen biyofilm oluşumu engelleme çalışmasında, geliştirilen kompozitlerin MRSA biyofilm oluşumunu engellediği gösterilmiştir. Geliştirilen kompozitler mezenkimal kök hücreler ve SaOS-2 osteosarkoma hücreleri ile biyouyumludur. Ayrıca, kompozitlerin hücrelerle 21 günlük kültürü sonunda hücreler alkalin fosfataz aktivitesi göstermiştir. Ancak, kompozitlerden salınan maddelerin bulunduğu besiyerlerlerinin kullanıldığı RT-PCR çalışmasında kompozit grupları bazı osteogenez ilintili sinyal moleküllerini ifade etmeyerek mezenkimal kök hücrelerin farklanmasını tetiklememiştir
Özet (Çeviri)
Osteomyelitis is a difficult to treat bone infection. In clinic, osteomyelitis is treated with surgical debridement followed by the antibiotic therapy. But, due to the low blood circulation in the infection area and the production of an exopolysaccharide, biofilm, by the pathogen violence the treatment. Therefore local drug delivery systems are generated. These systems transmit the effective dose to the infection area without any toxic effects. In this study, vancomycin containing PDLLA/β-TCP and PLGA/β-TCP composites were developed and characterized. Vancomycin containing PDLLA/β-TCP and vancomycin containing PLGA/β-TCP composites released 3.1 ± 0.2 mg and 3.4 ± 0.4 mg vancomycin for six weeks, respectively and the released vancomycin was sufficient for MRSA susceptibility. Also, the released vancomycin inhibited the biofilm formation of Methicillin Resistant S. aureus. Vancomycin containing PDLLA/β-TCP and vancomycin containing PLGA/β-TCP composites were biocompatible with Mesenchymal Stem Cells and SaOS-2 osteosarcoma cells. The composites showed alkaline phosphatase activity at day 21. But for the RT-PCR studies conducted with the extraction medium of the composites, the vancomycin containing PDLLA/β-TCP and vancomycin containing PLGA/β-TCP composites were not induced the differentiation of mesenchymal stem cells by not expressing some of the osteogenesis related signalling molecules.