Graduate students' use of social media tools for thesis/dissertation research
Lisansüstü öğrencilerinin tez araştırmaları amacıyla sosyal medya araçlarını kullanımı
- Tez No: 416390
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLFİDAN CAN, PROF. DR. İBRAHİM SONER YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Sıralı karma yöntem kullanılan bu araştırmada, lisansüstü öğrencilerin tez araştırmaları amacıyla sosyal medya araçlarını kullanımını etkileyen faktörler araştırılmıştır. Çalışmanın ilk kısmı olan nicel bölümde, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ndeki 507 lisansüstü öğrencinin tez araştırmaları amacıyla sosyal medya araçlarını kullanımını tanımlamak için bir anket yapılmıştır. Anket sonuçları lisansüstü öğrencilerinin akademik sosyal ağları, vikileri, birlikte yazma araçlarını, dosya ve vidyo servislerini fazlaca kullandıklarını göstermektedir. Ayrıca, çevrimiçi kütüphane kataloğu ve akademik veritabanı servisleri öğrenciler tarafından en çok kullanılan sosyal medya araçlarıdır. Lisansüstü öğrencilerin tez araştırmaları amacıyla sosyal medya kullanımını tahmin etmek için çoklu regrasyon analizi uygulanmıştır. Altı bağımsız değişken istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştır. ICT kullanımı, mikroçevre, tez amacıyla haftalık sosyal medya araçları kullanımı, genel sosyal medya tutumu, araştırmacı geliştirme yeteneklerinden etki alanı ve derece tamamlama birlikte toplam varyansın %30'unu açıklamıştır. Çalışmanın ikinci aşaması anket sonuçları ve lisansüstü öğrencilerin tez araştırmaları amacıyla sosyal medya araçlarını kullanımını etkileyen faktörler üzerine inşa edilmiştir. 17 lisansüstü öğrenci ile görüşmeler yapılmıştır. Bulgular lisansüstü öğrencilerinin sosyal medya araçlarını çoğunlukla güncel gelişmeleri takip etmek, alanyazın araştırmak, tartışma ve depolama amacıyla kullandıklarını göstermiştir. Ayrıca sosyal medya araçları kaynakların ve insanların erişilebilirliğini, iletişimini, işbirliğini ve paylaşımını kolaylaştırmıştır. Ancak, bilgi kirliliği gibi bilginin kalitesi ile ilgili sorunlar, kısıtlamalar ve dikkat dağıtıcı etmenler bu araçların akademik ortamlarda lisansüstü öğrencileri tarafından benimsenmesinde büyük engel teşkil etmekdir.
Özet (Çeviri)
In this sequential mixed methods study, factors affecting graduate students' use of social media tools for thesis/dissertation research purposes were explored. First, in the quantitative part of the study, a survey was administered to 507 graduate students in the Middle East Technical University to describe their use of social media tools for thesis/dissertation research purposes. The results of the survey indicated that the graduate students highly utilized academic social networks, wikis, collaborative writing tools, file and video services. Moreover, online library catalog and academic database services were the most used social media tools. A multiple regression analysis was executed to predict their use of social media tools for thesis/dissertation purposes. Six predictors were found statistically significant. ICT use, microenvironment, weekly SMT use for thesis/dissertation, social media attitude in general, RS impact, and degree of completion variables together explained 30% of total variance. The second phase of the study was built on the results of the quantitative phase and examined factors affecting graduate students' use of social media tools for thesis/dissertation research. Interviews were conducted with 17 participants. The findings indicated that the graduate students used social media tools mostly for keeping themselves up-to-date, literature search, discussion, and storage purposes. Moreover, social media tools enabled and facilitated the accessibility, communication, collaboration and sharing of resources and people. However, information quality issues such as information pollution, restrictions, and distractions were the biggest barriers for the adoption of these tools in the academic settings.