Project céramique / Maastricht; reassessment of a regeneration project
Proje céramique / Maastricht; yeniden canlandırma projesi için bir değerlendirme
- Tez No: 416388
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CENGİZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Kentsel dönüşüm temelinde ekonomik, politik, sosyal ve fiziksel konularda belirli bir tutum ve duyarlık geliştirilerek uygulanan planlı müdahaleler olarak tanımlanabilir. Bu anlamda olgunun içinde bulundurduğu kompleks yapı; - Gerek uygulama öncesinde yaşanan tartışma ve argümanlarla gerekse uygulama sürecinde veya sonrasında barındırdığı katılım ve gözetimlerle, farklı aktörlerin müdahalesini barındırmasına, - Ekonomik ve politik durum dinamiklerinin ve kültürel, teknolojik değişimlerin etkisine, - Kapsadığı farklı tanımlamalar dolayısıyla yarattığı anlam kargaşasına bağlı olarak çeşitlilik gösterebilir. Bu çalışma büyük ölçekli bir yeniden canlandırma projesi olan Maastricht-Céramique'in dönüşümden önceki durumundan (NV Koninklijke Céramique'e bağlı bir endüstri bölgesi oluşundan) Coenen'ın (Hollandalı mimar ve şehir plancısı) bölgeye dair oluşturduğu plan tasarımıyla yeniden şekillendirilmesi sürecine kadar olan evreyi incelemeyi hedefler. Tezin amacı projenin farklı aşamalarını gözden geçirerek 'sağlıklı, yaşanılabilir çevreler oluşturma' adına belirli çıkarımlara varmaktır. Çalışma süresince; Maastricht Şehri, şehirde daha önce uygulanmış dönüşüm projeleri, dönüşümün temeli ve Hollanda'da uygulanma esaslarının tümü Céramique Projesiyle ilişkilendirilerek verilmeye çalışılmıştır. Belirtilen içerik düzeninde çalışma, Céramique Projesi'nden edinilen çıkarımlarla (Türkiye'de yaşanan sorunlar dâhilinde gözetilen çıkarımlarla) sonlandırılacaktır. Bu anlamda gelecek projelere de yön gösterebilecek bu çıkarımlar/sonuçlar (bir dönüşüm projesinin nasıl olması/hangi noktalara dikkat edilmesine dair hedefler); proje alanıyla ilgili sorunsalların ve buna bağlı değerlendirmelerin net, anlaşılır ve sade bir biçimde ortaya konması, projenin uzun dönem hedefler/kullanımlar içermesi, projeye dahil olan aktörlerin etkileşimli ve uzlaşmacı bir tutumla süreci tamamlaması ve hem proje sürecinde hem de projenin tamamlanması sonrasında tasarlanan yeni çevrenin benimsenmesi, işleyişi ve kullanılabilirliği noktasında etkin politikalarla desteklenmesi olarak belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
Urban transformation is an economically, politically, socially and physically conscious behavior and approach executed to designate planned, man-made interventions. The content of the phenomenon comes with a complexity due to; - The involvement of actors both in the pre-implementation with discussions and arguments and during/after implementation with involvements and monitoring. - The dynamics of economic and political conditions as well as cultural and technological alterations. - The ambiguity in its definition. This study analyzes one of the large-scale urban regeneration projects, Maastricht Céramique, starting from the early functionality of the site - operating as an industrial plant owned by NV Koninklijke Céramique - till its finalization with the implementation of the master plan design of the Limburgian Architect/Urbanist Jo Coenen. The purpose of this thesis is to elaborately examine the different stages of the project and reveal statements about 'how to generate healthy and liveable spaces' making inferences with regard to the case. Along the work; Maastricht City with its features, the early developed renewal projects in the city, the policies on renewal and the case in relation to its context will be studied in depth. The study in the track of the given framework will be finalized with inferences on Céramique. The execution of the outcomes of case for the future projects have been summarized as; problems related with the area have been well defined and clear, explicit and accurate evaluations have been generated, the project suggests long-term usages/perspectives for regeneration, there have been active collaboration and reconciliation among contributors through the whole project and the project have been supported with policies that will cultivate and maintain the design applications.