Effect of high pressure homogenization (microfluidization) on the quality of Ottoman strawberry (F.ananassa) juice
Yüksek basınçlı homojenizasyon (mikro-akışkanlaştırma) işleminin osmanlı çileği (F.ananassa) suyu üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 416396
  2. Yazar: ÇAĞRI HELİN KARAÇAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MECİT HALİL ÖZTOP, PROF. DR. SERPİL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yüksek basınçlı homojenizasyon (mikro-akışkanlaştırma) gıda işlemede yaygın olarak kullanılan ısıl olmayan bir işlemdir. Mikro-akışkanlaştırma, herhangi bir kimyasal gerektirmediğinden kolaylık sağlar. Aynı zamanda, meyve suyu kalitesi minimum seviyede etkilenir. Bu çalışmada, yüksek basınçlı homojenizasyonun (mikro-akışkanlaştırma) Osmanlı çileği suyunun fiziksel ve kimyasal özellikleri üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Homojenizasyon işlemi sırasında, iki farklı geçiş sayısı ve iki farklı basınç kullanılmıştır. Homojenizasyon işleminin çilek suları üzerindeki etkisi antioksidan kapasite, toplam fenolik içeriği, parçacık boyutu dağılımı, toplam çözünebilir kuru madde içeriği, renk analizleri ve Nükleer Manyetik Rezonans ölçümü yapılarak araştırılmıştır. Mikro-akışkanlaştırmanın yanı sıra, enzimin çilek suyu kalitesi üzerindeki etkisi (depektinizasyon işlemi) araştırılmıştır. Farklı tip çilek suları renk, antioksidan kapasite ve toplam fenolik içeriği açısından karşılaştırılmıştır. Yüksek basınçta mikro-akışkanlaştırma, Osmanlı çileği suyunun toplam fenolik içeriğini ve antioksidan kapasitesini arttırmıştır. 600 bar işlemi T2 değerlerinde artışa sebep olmuştur ve 1000 bar işlemi çilek suyunun T1 değerlerinde artışa sebep olmuştur. Geçiş sayısı arttıkça parçacık boyutu azalmıştır. Ayrıca, geçiş sayısı ve basınç değişimi, Osmanlı çileği suyunun kırmızılık değerinde değişime sebep olan antosiyanin içeriğini önemli ölçüde etkilemiştir. Homojenizasyon işlemi aynı zamanda normal çilek suyunun toplam fenolik içeriğini arttırmıştır. Enzim ekleme işlemi, farklı çilek sularının kalitesi üzerinde önemli değişikliklere sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
High pressure homogenization (microfluidization) is a non-thermal process that is commonly used in food processing. Microfluidization provides convenience because it does not require any chemical. Also, the quality of juice is affected minimally. In this study, the effect of high-pressure homogenization (microfluidization) on the physical and chemical properties of Ottoman strawberry juice was evaluated. Two different pass numbers and two different pressures were used for the homogenization treatment. Effect of homogenization process was investigated by conducting antioxidant capacity, total phenolic content, particle size distribution, total soluble solid content, color analyses and Nuclear Magnetic Resonance measurements on the strawberry juices. Besides microfluidization, effect of enzyme (depectinization process) on the strawberry juice quality was also investigated. Different types of strawberry juices were compared in terms of color, antioxidant capacity and total phenolic content. Microfluidization at high pressure increased the total phenolic content and antioxidant capacity of the Ottoman strawberry juice. 600 bar treatment caused an increase in the T2 values and 1000 bar treatment caused an increase in the T1 values of the juice. Particle size decreased when the pass number increased. Furthermore, the pass number and pressure change affected, significantly, the anthocyanin content which caused an alteration in the redness value of Ottoman strawberry juice. Homogenization process also increased the total phenolic content of ordinary strawberry juice. Enzyme addition gave rise to significant changes on the quality of different strawberry juices.