Self-recurrent wavelet neural network based indirect adaptive control architecture with modified adaptive learning rates for the speed control of motion platforms
Hareketli platformların hız denetimi için kendini tekrarlayan dalgacık sinir ağı temelli değistirilmiş uyarlamalı öğrenme hızlı dolaylı uyumlu denetim yapısı
  1. Tez No: 416405
  2. Yazar: EVRİM ONUR ARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL KOCAOĞLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Askeri sistemlerde hareketli platformlar optik sensör, anten, silah gibi faydalı yüklerin kontrolü amacıyla sıkça kullanılmaktadır. Bu platformarın en önemli bileşenlerinden bir tanesi hareket denetim alt sistemidir ve temel olarak platformun hız denetiminden sorumludur. Bu tezde, bu tip hareketli platformların hız denetimine yönelik olarak detaylı inceleme ve deneyler gerçekleştirilmiş, sonuç olarak da hız denetimi geçiş rejimi başarımını gürbüzlüğü olumsuz etkilemeksizin iyileştiren bir denetim mimarisi önerilmiştir. Bu mimari Kendini-Tekrarlayan Dalgacık Yapay Sinir Ağı yapılarını kullanan bir dolaylı uyumlama denetlecine hızlı kararlı durumu garantileyen yeni bir parametre güncelleme yöntemi ve yapısal öğrenme algoritması eklenerek oluşturulmu ştur. önerilen denetim mimarisinin başarımı gerek benzetim, gerekse deneylerle sınanmıştır. Ayrıca, önerilen yöntemin RST temelli gürbüz denetim algoritmaları ile başarım kıyaslaması yapılmış ve tüm bulgular bu tezde raporlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Motion platforms are widely employed in military systems for the purpose of controlling payloads like optical sensors, antennas, guns etc. One of the most critical components of these platforms is the motion control sub-system which is responsible for controlling the speed of the platform. In this thesis, the components of the speed control are investigated in detail and finally a novel control architecture was proposed in order to improve the transient performance of the speed control without any adverse effect on its robustness. This architecture is a form of indirect adaptive control using Self-Recurrent Wavelet Neural Networks (SRWNNs). The architecture is enhanced by a novel parameter update method in order to guarantee fast convergence, and an additional algorithm for structural evolution. The performance of the proposed architecture has been shown with simulations and verified with experiments. Moreover, its performance is compared with several robust RST-based control designs.