Determination of fracture and fatigue behaviours of 4340 steel
4340 çeliğinin kırılma ve yorulma özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 416407
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZA GÜRBÜZ, PROF. DR. BİLGEHAN ÖGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yapılan çalışma kapsamında modifiye edilmiş AISI 4340 çeliğinin karakteristik ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Mod I kırılma tokluğu (KIC) testleri hadde yönünde ve bu yöne dik olmak üzere iki yönde yapılmıştır. Yorulma çatlak ilerleme davranışı RL ve LR yönlerinde hazırlanmış numunelerde 0.1, 0.3 ve 0.5 gerilme oranı (R) değerleri için sabit genlikli yükleme metodunda gerçekleştirilmş ve elde edilen sonuçlar kıyaslanmıştır. Pozitif R değerleri için malzeme yorulma ömrü hesaplarında Walker Denklemi kullanılmıştır. Bunu takip eden adımda, R= -1 tam ters gerinimli yükleme için deneyler yapılmış, elde edilen tüm datalar Paris-Erdoğan denklemi ile de incelenmiştir. AISI 4340 çeliği ile modifiye edilmiş M4340 çeliğinin üretim adımları karşılaştırılmış ve aradaki farkların çelik yapısına olan etkisi değerlendirilmiştir. Yapılan deneyler neticesinde M4340 çeliğinin sertlik ve mekanik özelliklerinin AISI 4340 standart çeliğine kıyasla geliştirildiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study both the characteristic and mechanical properties of received modified AISI 4340 steel -generally used in aeronautical and defense applications- has been examined. Mode I Fracture toughness (KIC) tests have been conducted with two different directional specimens of RL and LR. Fatigue crack growth behaviors of directional specimens are compared and discussed at three different positive stress ratios (R) which are 0.1, 0.3 and 0.5 under constant amplitude loading. Walker equation is used to perform fatigue life calculations and the evaluation of test results for tensile loading. On the next step, the modified steel specimens are subjected to fully reversed stress cycle (R= -1) and the Paris-Erdogan law has been applied to all achieved data. The difference in the production of modified AISI 4340 steel (M4340) steps are correlated with the results and compared with commercial AISI 4340 steel theoretical information. The obtained measurements show that the M4340 steel has higher hardness and toughness compared to standard AISI 4340 steel.