Design of a modular orthopedic implant
Modüler ortopedik implant tasarımı
  1. Tez No: 416423
  2. Yazar: ONUR MERT ERKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERGİN TÖNÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Ortopedi ve Travmatoloji, Mechanical Engineering, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Travmaya bağlı kemik kırıkları ve doğuştan kemik bozukluklarına ortopedide sıkça rastlanmakta olup bu durum tedavileri çok önemli kılmaktadır. Bu çalışmada üst kol kırıklarını tedavi etmekte kullanılacak özgün bir implant tasarımı tanıtılmış ve mekanik olarak incelenmiştir. Yeni tasarım yaygın biçimde kullanılan ortopedik plaklara nazaran tıp doktorlarına boylamsal ve açısal serbestlik sağlamaktadır. Böylece farklı tiplerde kırıklar kapsanmıştır. Kavramsal tasarımlar değerlendirilip tasarım süreci gösterilmiştir. Nihai tasarım analitik yöntemler, sonlu elemanlar analizi ve fiziksel deneylerle mekanik açıdan değerlendirilmiştir. Değerlendirme doktorlar tarafından önerilen 15 kgf eksenel dış yükü temel alıp mukavemetin yanı sıra modüler tasarıma bağlı rijidite problemlerine odaklanmıştır. Çalışmada özgün tasarımın bahsedilen dış yüke maruz kaldığında dahi kırığı başarıyla sabitlediği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Bone fracture due to trauma and bone defects by birth are very common in orthopedics, making their treatment crucial. In this study, a novel design to treat upper arm fractures is introduced and assessed mechanically. The design offers medical doctors longitudinal and angular flexibility when compared to widely used orthopedic plates. Hence the new design covers a variety of fracture types. Earlier conceptual designs are reviewed to demonstrate the progress of design. Mechanical performance of the final design is evaluated using analytic methods, finite element analysis and physical experiments. Assessment was based on a safe axial external load of 15 kgf suggested by the medical doctors and focused on the rigidity problems caused by modularity, along with strength concerns. It is proven in this study that the novel design can fix the fracture successfully, even under the aforementioned external load.