Development of partner selection algorithms in forming virtual enterprise consortiums
Sanal fabrika üye seçimi algoritmasının geliştirilmesi
  1. Tez No: 416422
  2. Yazar: SHAHRZAD NİKGHADAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN AKKÖK, YRD. DOÇ. DR. HAKKI ÖZGÜR ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bilişim Teknolojileri ve Ağ tabanlı uygulamaların son zamanlardaki gelişmeleri, firmalar arası iletişim ve iş birliği için güvenilir ve uygun bir altyapı oluşturulmasına olanak sağlamaktadır. Bu teknolojilerin getirdiği avantajlardan yararlanıp, firmalar bir şirketler birliği çatısı altında kaynaklarını paylaşıp belli bir ticari amaca ulaşmak için iş birliği yapmaları mümkündür. Sanal fabrika kavramı, bu teknolojilerden faydalanarak ağ tabanlı, firmalar arası geçici bir iş birliği modeli olarak tanımlanır. Açıkça bellidir ki böyle bir şirketler birliğinin başarılı olmasında en önemli rolü, konsorsiyumda yer alan firmaların performansı oynamaktadır. Bu nedenle sanal fabrikanın oluşum aşamasında en uygun firmaların seçilmesi oldukça önem arz etmektedir. Bu gayeye ulaşmak amacıyla bu araştırmada, müşterinin düşünceleri ve bulanık önceliklerine göre firmalar değerlendirilip ve çok aşamalı bir üye seçimi tekniği ile seçilmeleri önerilmiştir. Her aşamada firmalar belli filtrelerden geçerek istenilen ihtiyaçlara karşılık verebilmeleri denetlenir. Algoritmaya göre ilk iki aşamada müşteriden gelen teknik ihtiyaçlar ve şartlar göz önüne alınarak aday firmalar değerlendirilir. Bu aşamada istenilen şartları karşılamakta yetersiz kalan firmalar, teklif verebilen firmalar listesinden çıkartılır. Daha sonra aday firmalardan teklifler alınarak esas karar verme mekanizması çalışmaya başlayacaktır. Bu aşamada, bulanık mantığı (Fuzzy Logic), bulanık-AHP TOPSIS (Fuzzy AHP- TOPSIS) ve hedef programlama (Goal Programming) temelli teknikler kullanılmıştır. Müşteri türüne göre en uygun seçim tekniği seçilip ve aday firmalar seçilen metoda göre değerlendirilip sıralanırlar. Birinci sırada yer alan firma kazanan firma olarak seçilir ve konsorsiyumun üyesi olarak ilan edilir. Önerilen üye seçimi tekniği çok-etmenli ontoloji temelli sanal fabrika projesinde (OMAVE) uygulanıp, test edilip, sistemin çalışması ve alınan sonuçlar doğrulanmıştır. Bu tezin en son kısmında bu araştırmadan elde edilen sonuçlar ve birikimler tartışılıp ve gelecek adımlar için potansiyel araştırma konuları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recent developments in information technologies and internet based applications provide a reliable infrastructure for enterprises to communicate and corporate with each other. In order to take advantage of these facilities, individual companies may cooperate with each other within a consortium framework, to share their resources with the aim of responding to a customer demand. Virtual Enterprise is such a collaboration concept established on the basis of these features. Not surprisingly, success of VE as a cooperation platform is directly influenced by the performance of its partners. So selecting appropriate members is a crucial step in forming up VE. In this respect, a multi-step partner selection technique is proposed which evaluates and selects the VE partners based on customers' attitude and their vague preferences. Each step is embedded in the model in order to respond to a certain requirement for an unbiased, dynamic and reliable partner selection. First two steps of the algorithm identify the qualified enterprises in terms of technical necessities and customer prerequisites. Then, inefficient candidates are recognized and eliminated from invitation list. Then, by receiving the bidding proposals the main decision making steps begin. These steps would be based on customer's attitude and preferences. Customers are classified into three classes; passive, standard and assertive. And based on customer's type appropriate decision making technique is adapted. Fuzzy logic, fuzzy-AHP TOPSIS and Goal programming based techniques are all incorporated in this step. Once the candidate enterprises are evaluated, winners of the upcoming consortium are announced to take role in the project. Implementing the proposed model to the case study of a partner selection problem in Ontology based Multi-Agent Virtual Enterprise (OMAVE) system and analyzing the results validates the reliability of the model. Finally some discussions have been made highlighting the conclusions and perspectives for future studies.