Avşan Kale ve Panaztepe iskeletlerinde diş yapısı
  1. Tez No: 41643
  2. Yazar: HAMİYET GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERKSİN GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET İnsan vücudunun en kalıcı yapıları kemik ve dişlerdir. Arkeolojik kazılarda elde edilen dişler bireylerin anatomik özellikleri yanında kültürel yapılarının da açığa çıkmasına neden olur. Yapılan araştırma sonuçlarına göre diş aşınması, buğdayla beslenen fakir toplumlarda çok görülürken, yumuşak ve rafine gıdalarla beslenen zengin toplumlarda ise daha az görülmektedir. Diş çürüğü hastalığı ise Neolitik Dönemi'nden itibaren ortaya çıkmıştır. Unlu ve şekerli besinlerin ortaya çıkması buna neden olmuştur. Sert besinler yumuşak besinlere göre dişi daha iyi temizlediği için diş çürüğünün meydana gelmesini engellemektedir. Karbonhidratların fazla alınması ile diş çürüğü arasında ilgi vardır. Diş; sindirim sisteminin başlangıcında; besinlerin kesilmesi, ufalanması, koparılması ve kendini destekleyen dokuların korunmasına ve gelişmesine yardımcı bir organdır. İnsanda iki tip diş sistemi vardır: Süt dişleri ve sürekli dişler. Süt dişleri, doğumdan yaklaşık 6 ay sonra görülmeye başlar, 2.5 yaşlarında ise gelişimlerini tamamlamış olurlar.. 6 yaşında sürekli dişler çıkmaya başlar. Bu zamana kadar süt dişleri çiğneme işlevini tek başına yaparlar. Sürekli dişler büyük azı dişiyle ağızda görülmeye başlar ve 13 yaş civarında tümüyle süt dişlerinin yerini alır. İncelenen materyal Avşan Kale ve Panaztepe iskeletlerindeki dişlerdir. Her iki grupta İslam Dönemi'nde yaşamışlardır. Avşan Kale Elazığ, Panaztepe ise İzmir-Menemen yakınındadır. Biri Doğu Anadolu'da, diğeri Batı Anadolu'da yer alan bu iki toplumun yakınlık derecelerine bakılmıştır. Beslenme rejimleri arasında fark olup olmadığını anlamak için patolojik analiz yapılmıştır. Dişlerin taç boyutlarının mm. Olarak ölçülmesi sonucu iki toplum birbirine morfolojik olarak yakın bulunmuştur. Çürük oranı toplam diş sayısı olarak bakıldığında Avşan Kale'de oldukça fazladır. Panaztepe'de aşınma oldukça yüksektir. Avşan Kale'de ise aşınma daha azdır. Bu sonuçlara bakarak Panaztepe bireylerinin denize yakın olmaları nedeniyle deniz ürünleriyle beslenmiş olabileceklerini söyleyebiliriz. Avşan Kale toplumunda ise çürüğün fazla olması onların tek yönlü beslenmelerinin göstergesi olabilir. Muhtemelen 20fakir bir toplumdur Avşan Kale. Ölümden önce diş kaybı her iki toplumda da görülmektedir. Ölümden sonra diş kaybı da her iki toplumda oldukça fazladır. Avşan Kale ve Panaztepe'de diş taşı fazla ilerlemiş oranda değildir. Sonuç olarak bakıldığında, yaklaşık aynı dönemde yaşamış olan bu iki toplumun yaşadıkları ekolojik çevreye bağımlı olarak diş patolojilerinin farklı olduklarını görürüz. Bu da bulundukları ekolojik ortama bağlı beslenme düzenleriyle ilgilidir. 21
Özet (Çeviri)
SUMMARY The most permanent structures of a human body are the teeth and the bones. The teeth found in the archeological excavations identify both the cultural structure and the anatomical features of humanbeing. According to the results of researches it is found that while tooth abrasion is commonly seen in the poor societies who feed with wheat, this situation is less seen in the societies who eat soft and refined food. Tooth decay has started in the Neolitic Era. This has occured as an aftermath of food with sugar and flour. As the hard food clean the teeth better than a softer one, it prevents tooth decay. There is a relation between getting more carbonhdrate and tooth decay. A tooth is an organ that has an important role at the first phase of the digestion system, which is cutting. It also crumbles and shreds the food and assists in the protection and development of the cells that support it. Humans have two kinds of teeth system. They are milk-teeth start coming out when the child is 6 years old. The milk-teeth performs the chewing function until the permanent teeth appear. The permannet teeth start with the molar tooth and they take the place of the milk-teeth approximately at an age of 13. The materials of the research are the teeth of the Aşvan Kale and Panaztepe skeletons. Both groups have lived in the Islamic Era. Aşvan Kale is at Elazığ environs and Panaztepe is around İzmir-Menemen. The relationship between these two societies, of which one is in the Western Anotolia and the other at the East Anatolia is investigated. A pathological analysis has been realized in order to abserve the differences of nutrition between these two groups. The two groups have been found similar en the dimension mm. measurement of the crown sections. When the decay ratio is examined by the total teeth number, it is more in Avşan Kale. Abrasion is more common in Panaztepe and less in Avşan Kale. With these results we may say that the individuals of Panaztepe might feed with seafood since they are nearer to sea. Tooth loss before death is seen in both societies and tooth loss after that is also 22common bath societies. Tartar is not significantly seen in Avşan Kale and Panaztepe. As a conculusion, we see that the tooth pathologies of these two societies which are at the same time are different, according to the ecological environment they live in. And this is related with the nutrution standarts depending on the ecological environment. 23