Yukarı Anzaf Kalesi'nde ortaya çıkarılan işaretli ve ölçekli çanak çömlek parçalarının değerlendirilmesi
Evolution of signed and measured pots and earthen wares which taken out in uppers Anzaf Citabel
  1. Tez No: 215488
  2. Yazar: JALE DUYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY BELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Yukarı Anzaf Kale'si, Urartu kralı İşpuini oğlu Menua zamanında yapılmış,çevresindeki verimli topraklarda yapılan tarımdan elde edilen tarım ürünlerinindepolandığı, Urartu Krallığının kuruluş dönemine ait, oldukça önemli merkezlerdenbiridir. Kalede 1991-2006 yıllları arasında sürdürülen kazı çalışmaları sırasındabüyük kısmı depo odalarından olmak üzere sayıları bini aşan tüm çanak, çömlek veparçaları ortaya çıkarılmıştır. Bunlardan 89 adetinin üzerinde işaretlere rastlanmıştır.Bu işaretlerin benzerlerine diğer Urartu merkezlerinde de rastlanmıştır ancakbunların sayıları oldukça azdır.Katalog şeklinde hazırladığımız ?Yukarı Anzaf Kalesinde Ortaya Çıkarılan İşaretlive Ölçekli Çanak ve Çömlek Parçalarının Değerlendirilmesi? başlıklı tez çalışmasıile Yukarı Anzaf Kalesindeki işaretlerin karakteristik özelliklerini ve diğermerkezlerdeki benzerlerini ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Upper Anzaf Citadel was built in King Menua, who is son of I?puini, period. It is animportant centre that agricultural crops from all around fertile land stored. It is one ofthe few important centers that have been established during the founding of UrartianKingdom. In the excavation conducted between 1991 and 2006 over a thousandwhole pots, earthen wares, and their pieces have been found; mostly in the storerooms. There were some signs on 89 of them. Similar signs however few, were alsofind on other centers.Characteristic of the signs and possible similarities with the other signs that has beenfound at other centers tried to be established in the Thesis named ?Evolution ofsigned and measured pots and the earthen wares which taken out in Upper AnzafCitadel?.