Öğretmen ve öğrencilerin empatik tepkileri ile öğrencilerin kendilerine verilmesini istedikleri empatik tepkilerin karşılaştırılması
  1. Tez No: 41645
  2. Yazar: ESİN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÜSTÜN DÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Bu çalışma öğretmen-öğrenci iletişimini empatik iletişim açısından incelemektedir. Öğretmen ve öğrencilerin empatik beceri düzeylerinin karşılaştırılması, öğrencilerin öğretmenlerden bekledikleri ve öğretmenlerin vermeyi tercih ettikleri empatik tepkilerin uygunluğu ile öğrencilerin verdikleri ve karşıdan bekledikleri empatik tepkiler arasındaki fark araştırılmıştır. Çalışmanın ömeklem grubunu Ankara Kurtuluş ve Cumhuriyet Liseleri'nde öğrenim gören 80 öğrenci (5. Dönem) ve 80 öğretmen oluşturmuştur. Araştırmanın amaçlarına uygun olarak geliştirilen Empatik Beceri Ölçeği-Öğrenci Formu'nun (EBÖ-ÖF) geçerlik ve güvenirlik çalışmaları için 40 kişilik bir öğrenci grubu ile çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to evaluate the teacher-student communication due to emphatic communication; and to compare the emphatic skill level of teachers with that of students. The suitability of the emphatic reaction that teachers prefered to show with the reaction that students expected from teachers and the difference between the emphatic reaction between the students reaction and expectation is evaluated. The 10th grade classes at Ankara Kurtuluş and Cumhuriyet high school constituted the pool participants. From this two schools 80 teachers and 80 students participated in the study. 40 students for the study of reliability and validity of Emphatic Skill Inventory-Student Form (ESI-SF). Concurrent validity was used for the validation of the inventory.