Tek taraflı internal karotis arter darlığı bulunan asemptomatik hastalarda beyin yarıküre perfüzyon değerlerinin bilgisayarlı tomografi perfüzyon tetkiki ile karşılaştırılması
The comparison of cranial hemispheric perfusion parameters with computed tomography perfusion in asymptomatic patients with unilateral internal karotid artery stenosis
- Tez No: 416472
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL PABUŞÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Serebrovasküler hastalıklar beyni en sık etkileyen hastalık grubudur. Yerleşmiş ekstrakraniyal karotis arter darlığı olan hastaların yaklaşık 1/3'ünde hastalık ilerlemektedir. Bu nedenle, risk altındaki grubu belirlemek önemlidir ve bu konuda yapılmış çok sayıda çalışma mevcuttur. Ancak yapılan literatür taramasının sonucunda, %70'in altında IKA darlığının beyin perfüzyonunda herhangibir değişikliğe yol açıp açmadığı konusunda herhangibir çalışma bulunmadığı görülmektedir. Araştırmamızda beyin perfüzyonundaki farklılıkların incelenmesi ve bir fark saptanması durumunda bu farka yol açan IKA eşik darlığının belirlenmesi hedeflenmiştir. Poliklinik şartlarında Doppler US ile %70'in altında unilateral internal karotid arter darlığı saptanan hastalarda, intrakranyal internal karotid arter segmentleri BTA tetkiki ile taranmış, beyin perfüzyon parametreleri de BTP tetkiki ile değerlendirilmiştir. Çalışmamızda, doppler ultrasonografide, internal karotid arterinde %70'in altında darlık saptanan olgularda, darlık derecesi arttıkça hem orta serebral arterin tüm sulama alanının kapsandığı, hem de yalnızca bazal gangliyonların kapsandığı alanlarda rCBV ve rCBF'de düşüş ve TTP'de uzama saptanmıştır. Darlık %45'in üzerine çıktığında rCBV ve rCBF parametrelerindeki bu düşüş istatistiksel açıdan da anlamlılık kazanmaktadır. Bunun yanında, doppler sonografik tetkikte ölçülen iki taraf internal karotid arter pik sistolik hızlarının birbirine oranının 1.55 ve üzerinde olduğu durumda, darlık bulunan taraftaki rCBf ve rCBV'de izlenen düşüş de istatistiksel açıdan anlamlıdır. Sonuç olarak, perfüzyon parametrelerindeki değişiklik hem doppler sonografide hesaplanan IKA darlık derecesinin hem de IKA'larda ölçülen PSH'lerin birbirine oranlanması sonucu elde edilen değerin artışı ile istatistiksel olarak anlamlı çelişki göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Cerebrovascular diseases consist the majority among the ones that are affecting the brain. Many studies are being performed to identify the group under risk since noticable amount of chronic extracranial carotid artery stenosis are proven to show progression. According to our expanded literature research we were not able to come across a study dealing with cerebral perfusion deficits due to internal carotid artery stenosis under 70%. The aim of this prospective research was to evaluate the differences in perfusion parameters and to constitute the threshold value of ICA stenosis in case of determining any deficit in cerebral perfusion. The patients with unilateral ICA stenosis under 70% were chosen during the out-patient clinic duty. CT angiography and CT perfusion studies were performed as further evaluations. The rCBF and rCBV parameters were shown to decline whereas the TTP parameter was shown to incline as the degree of steonsis increased. The declination of the rCBF and rCBV parameters were statistically significant among patients with a stenosis degree of 45% and higher in the ICA. On the other hand perfusion parameters have shown the most significant correlation with the ratio of peak systolic velocity values such as the alteration of rCBF and rCBV parameters become most evident as the stenotic ICA/normal ICA peak systolic velocity ratio being 1.55 or greater. In conclusion; perfusion parameters have shown to have statistically significant correlation either with the increasing degree of stenosis in the ICA and eith the ratio of the peak systolic values in both ICA's.