Flood risk mapping using economic, environmental and social dimensions
Ekonomik, çevresel ve sosyal boyutları kullanarak taşkın risk haritalandırılması
- Tez No: 416478
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN KENTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Türkiye'de taşkın en yıkıcı doğal afetlerden biridir. Taşkın önlenemez fakat gerekli tedbirler ile etkileri azaltılabilir. Taşkın risk haritalaması gelişmekte olan bir konsept olup, ekonomik, sosyal ve çevresel anlamda riskli alanları tespit etmek için kullanılmaktadır. Avrupa Birliği, taşkın yayılımı, su derinliği vb. değerleri gösteren düşük ihtimalli, orta ihtimalli ve yüksek ihtimalli taşkın tehlike haritalarının hazırlanmasını üye ülkeler için şart koşmaktadır. Avrupa Birliği'ne üye olma sürecinde bu haritalar Türkiye için de hazırlanmalıdır. Bu amaçla bu çalışma, örnek bir olay üzerinde taşkın risk haritalaması için bir metodoloji sunmayı hedeflemektedir. Bu çalışmada, üç risk (ekonomik, sosyal ve çevresel) boyutu dikkate alınmıştır. Su derinliklerini hesaplamak için HEC-RAS kullanılırken hasar ve riskler ArcGIS kullanılarak hesaplanmıştır. Bu su derinlikleri, derinlik-hasar eğrileri kullanılarak her bir risk elemanı için hasar hesaplanılmasında kullanılmıştır. Türkiye için geliştirilmiş derinlik-hasar eğrileri olmadığı için farklı ülkelerin kullandığı iki derinlik-hasar eğrisi hesaplamalarda kullanılmıştır. Çevresel ve sosyal risk haritaları iki değerli yaklaşım uyarlanarak geliştirilmiştir. Buna ek olarak hassasiyet ve direnç kavramları da hesaplara dahil edilmiştir. Son olarak, kapsamlı risk haritalarını geliştirmek için üç risk boyutu bir araya getirilmiştir. Bu prosedür Türkiye'nin güneyinde Fırat-Dicle Havzası'nda yer alan Salkım Deresi'nin bir kısmında uygulanmıştır. Çalışılan saha için elde edilen kapsamlı risk haritaları ekonomik, sosyal ve çevresel taşkın hasarı açısından dikkat edilmesi gereken yerleri başarılı bir şekilde öncelik sırasına koymuştur.
Özet (Çeviri)
Flood is one of the most destructive natural hazards in Turkey. It is unavoidable but its impacts can be minimized by taking necessary precautions. Flood risk mapping is a developing concept and it is used to determine economically, environmentally and socially risky areas. European Council stipulated the member countries to prepare flood hazard maps showing extents of low, medium and high probability flood events. These maps should also be prepared for Turkey during the European Union harmonization process. For this purpose, this study aims to present a methodology for economic, environmental and social flood risk mapping and its demonstration on a case study. In this study, three risk dimensions (economic, environmental and social) are considered. Water depths are calculated using HEC-RAS while damages and risks are calculated in the ArcGIS environment. Water depths are used to calculate damages for each economic element at risk using depth-damage curves. Two different depth-damage curves from different countries are used in the calculations since depth-damage curves are not available for Turkey. Environmental and social risk maps are developed adapting a binary approach. In addition to this, vulnerability and resilience terms are integrated in these risk calculations. Finally, all three dimensions of risk are aggregated to develop overall risk maps. This procedure is demonstrated on part of Salkım Stream which is located in the Euphrates - Tigris Basin in the southern part of Turkey. Overall risk maps obtained for the study area successfully prioritized areas that require attention in terms of economic, environmental and social flood damages.