Tsunami induced wave and current amplification and sedimentation in closed basins
Kapalı basenlerde tsunamiye bağlı dalga ve akıntı yükselmeleri̇ ve kum hareketler
  1. Tez No: 416479
  2. Yazar: ROZİTA KİAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVDET YALCİNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Basenlerde dalga ve akıntı yükselmeleri çeşitli parametrelere bağlıdır. Dalga peryodu bunlar arasında önemlilerinden biridi. Basene giren dalga peryodu, basenin rezonans peryodu ile çakışması durumunda beklenmedik basen içinde uzun peryotlu dalga oluşabilir. Kapalı basenlerde tsunamiye bağlı reszonans yükselmeleri akıntı hızlaının artamasına neden olarak hasarın artışına neden olabilir. Bu tür olaylar liman derinliklerinde değişiklikler yaparak limanların düzenli çalışmasını olumsuz etkiler yaratabilirler. Genel olarak tsunamiler sığ sularda su düzeyi yükselmeleri ve çökmeleri, su çekilmeleri, kuvvetli akıntılar, seyş salınımları, sürüklenme, çarpma ve kaldırma kuvvetleri yaratarak Zemin malzemesinin yer değiştirmesi ile aşınma, oyulma ve birikmelere neden olurlar. Tsunamilerin rusubat taşıması, aşınma ve birikmeye neden olması, basen ve limanlardaki kıyı tesislerinin düzenli çalışmasını da su derinliği değişimleri yaratarak etkiler. Basenlerdeki kum hareketlerinin modları, boyutsuz Rouse sayısı ile incelenebilir. Kum hareketinin farklı nodları tabanda sürüklenme, askıda yer değiştirme ve yıkama biçiminde sınıflandırılabilir. Bu modlar Rouse sayısı kullanılarak tabanda sürüklenme, askıda yer değiştirme ve yıkama biçiminde sınıflanıdırılabilir. Bu çalışmada NAMI DANCE isimli tsunami sayısal modeli kullanılarak, tsunami parametrelerinin alansal ve zamansal değişimleri ve buların liman hizmleterinin başarımlarına olumsuz etkilerisu düzeyi ve akıntı yükselmeleri ve kum hareketleri gözetilerek çıkarılmıştır. Uygulama çalışmalarından birinde L-tipi basenlerde gelen dalganın ve basen şeklinin sonuçlara etkileri incelenmiştir. Diğer uygulamalarda Antalya Belek Bölgesi ve Haydarpaşa limanının hem kum hareketleri hem de su düzeyi ve akıntı yükselmeleri durumları araştırılmış olup sonuşlar tartılşılarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Wave and current amplification inside the basins are related to different parameters. Wave period is one of the important parameters which governs the amplification inside the basins. If the period of incident wave coincides with one of the periods of free oscillations in the basin then resonant oscillation and amplification happens. Resonance inside harbors due to tsunami waves can exacerbate the damages by amplifying the water level changes, and currents. This phenomenon is important and cause unexpected amplifications and hence affects the harbor operations and management due to not only extreme water elevations but also morphological changes. Generally tsunamis in shallow water zone lead to sea water level rise and fall, strong currents, forces (drag, impact, uplift, etc.), drawdown, scour, and morphological changes (erosion, deposition), debris and debris flow, dynamic water pressure, resonant oscillations and seiches. As a result ground material under the tsunami motion move and scour/erosion/deposition patterns can be observed in the region. Tsunamis carry vast amount of materials and cause morphological erosion and/or deposition on coastal utilities inside basins and harbors. In addition tsunamis cause functional failure in the ports due to depth change and damage. Modes of sediment transport can be determined according to the Rouse number values. Sediment transport modes are in the form of bed load, suspended load and wash load. In this study the response and behavior of water motions inside the enclosed basins under long wave conditions are investigated by using numerical model (NAMI DANCE). The spatial and temporal changes of main tsunami parameters and their adverse effects on harbor performance are studied specifically monitoring the wave and current amplifications and consequent variation of sediment motion in terms of Rouse number, In the case studies the resonance analysis in L-type basins, the effects of incident wave period and basin geometry are investigated. The possible effects of tsunamis and or long waves to Belek region in Antalya and Haydarpasa harbour are also investigated as other case studies in terms of tsunami induced sedimentation and amplification effects under tsunamis. The results are presented with discussions.