Binaların ve arazi yapısının kentsel bölgelerdeki kablosuz haberleşmede oluşan yol kayıplarına etkileri
Effects of terrain and buildings on path loss in urban environments for wireless communication applications
- Tez No: 180344
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM NAKİBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Kablosuz haberleşme sistemlerindeki radyo-linkler genellikle 20 kmve daha kısa menzile sahip olup, kullanılan işaretlerin dalga boyubina boyutlarından küçüktür. Linkte kullanılan antenler binalararasına veya yanına yerleştirilebilir. Bu durumda; kablosuzhaberleşme sistemleri için önem arz eden kanal işaretkarakteristikleri, bitki örtüsü ve coğrafi şartlar kadar yapılardan daetkilenmektedir. Bu tür ortamlarda işaretler, bir antenden diğerineduvarlarda oluşan yansıma ve iletim, zeminde oluşan yansıma, binakenarları ve arazideki diğer engellerden kaynaklanan kırınımsonucunda oluşan bir çok yol üzerinden gelmektedir. Bu çalışmadaelektromanyetik dalga yayılımı olayı, binaların düz arazi veya bir tepeüzerinde bulunması durumuna göre incelenmiştir. Emici yarı-ekranlar dizisi olarak tanımlanan binaların, arazi eğimine dik olan vebirbirine paralel olan sokaklar ile eşit aralıklara ayrılan saflarüzerinde bulunduğu kabul edilmiştir. Metot olarak doğrusal ışınoptiği teorisi modeli esas alınarak inceleme yapılmış ve nümeriksonuçlar elde edilmiştir. Bu sonuçlar deneysel ölçüm sonuçları vediğer yol kaybı yöntemlerinden hesaplanan sonuçlarlakarşılaştırılmıştır. Ayrıca, bir orman içinde veya orman içerisindeaçıklık bir bölgede bulunan kullanıcı için kırılma ve kırınımvarsayımlarınıkullanan bazı yol kaybı hesaplama yöntemleriincelenmiş ve sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In modern wireless systems, the radio links are about 20 kilometersor less, the antennas that create the links lie near to or among thebuildings, and the wavelength is small compared to buildingdimensions. As a result, the channel signal characteristics, whichare most significant for wireless communication systems, arestrongly influenced by the buildings as well as by vegetation andgeographical conditions. In this environment, signals propagatefrom one antenna to the other over multiple paths that involve theprocesses of reflection and transmission at walls and by the groundand process of diffraction at building edges and terrain obstacles. Inthis thesis, electromagnetic wave propagation over buildings isexamined when the buildings are located on flat terrain and hills.The buildings, which are represented by a series of absorbing half-screens, are assumed to lie in rows that are equally spaced alongparallel streets, with the streets running perpendicular to the terrainslope. Phenomenological methods based on non-linear ray opticsfor diffraction investigated and the results are evaluated throughcomputer simulation programs and some results are comparedmeasurements and other some path loss models. Furthermore, pathloss to subscribers located in a forest and on roads or in clearingsin a forest are examined using refraction and diffraction concepts.