GPU-enabled real-time panoramic background subtraction
GPU kullanılarak gerçek zamanlı panoramik arkaplan çıkarma
  1. Tez No: 416488
  2. Yazar: SERDAR BÜYÜKSARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE AKAR, DOÇ. DR. ALPTEKİN TEMİZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Yatayda ve düşeyde hareket edebilen bir kamera kullanarak ön plandaki nesnelerin çıkarımı çeşitli video gözetim uygulamaları için zorlu bir görevdir. Bu iş kamera hareketinin tespiti, görüntüde yapılan düzeltme, panorama oluşturulması ve arka plan çıkarılması gibi birçok adım gerektirir. Bu adımlar önemli işlem gücü gerektirir. Sadece Merkezi İşlem Birimi (CPU) kullanarak bu hedefe ulaşmak zor bir görev olsa da, algoritmaların etkin bir biçimde paralelize edilmesiyle Grafik İşleme Birimi (GPU) üzerinde çalışması sağlanabilir. Bu tezde uyarlanabilir panoramik arka plan oluşturan ve ön plan nesnelerini çıkartan bir algoritma GPU ve CPU üzerinde gerçek zamanlı olarak çalışması için uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Extraction of foreground objects using a Pan-Tilt camera is a challenging task for various video surveillance applications. It requires several steps such as camera motion extraction, image registration, panorama generation and background subtraction. All these steps require significant computing power. While achieving this by using only Central Processing Unit (CPU) is a challenging task, it might be enabled by efficient parallelization of the algorithms to run on Graphics Processing Unit (GPU). In this thesis an adaptive panoramic background generation and foreground object detection algorithm is implemented on GPU/CPU to run in real-time.