Choice and development of a preconditioner for Newton-GMRES algorithm
Newton-GMRES algoritmalarında önşartlandırıcı seçim ve geliştirmesi
  1. Tez No: 416491
  2. Yazar: YUNUS EMRE MUSLUBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN EYİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez, Newton-GMRES (genel minimal kalıntı) Krylov altuzay metodu aracılığıyla süpersonik akış çözümü için bir önşartlandırıcı seçimi, uygulaması ve analizi ve buradan elde edilen sonuçların önşartlandırılmamış Newton-GMRES metodu ve Newton metoduyla karşılaştırılmasını içermektedir. Analiz için üç boyutlu Euler denklemleri kullanılmaktadır. Bu Euler denklemleri ayrıklaştırılmış, ardından Newton yöntemiyle çözülürken elde edilen lineer sistemin çözümü için genel minimal kalıntı metodu kullanılmıştır. Bu Newton-GMRES metodu yaklaşımı için sonuçlar ve bilgisayar hesaplama zamanları elde edilmiş ve aynı metodun tamamlanmamış alt-üst faktörizasyon kullanılarak önşartlandırılmış versiyonu ve Newton metodu ile elde edilen sonuç ve zamanlarla karşılaştırılmıştır. Önşartlandırıcı ve Newton metodları için gerekli olan Jacobian matrisinin hesaplanılması analitik olarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of the choice, application and analysis of a preconditioner for a supersonic flow solution through Newton-GMRES (generalized minimal residual) Krylov subspace method and the comparison of the results with unpreconditioned Newton-GMRES method and Newton's methods. Three dimensional Euler equations are used for the analysis. These Euler equations are discretized, then solved using Newton's method and the generalized minimal residual method is used to solve the resulting linear system. The results and the computational time for this Newton-GMRES method approach are then obtained to be compared with those for the same method preconditioned using incomplete lower-upper factorization and the regular Newton's method. The calculation of the Jacobian matrix necessary for the preconditioner and the Newton's method is done analytically.