Development of P and N type conjugated polymers for electrochromic and organic solar cell applications
Organik güneş pili ve elektrokromik uygulamalar için p ve n tipi konjüge polimerlerin geliştirilmesi
- Tez No: 416490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇIRPAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Donör-akseptör yaklaşımı istenilen optik elektronik özelliklere sahip p ve n tipi materyallerin sentezi için etkili bir yöntemdir. Bundan dolayı, bu çalışmada yapısal farklılıkların elektrokimyasal, optik, elektrokromik ve fotovoltaik özelliklerine etkilerinin araştırılması için değişik elektron alıcı ve verici üniteler birleştirildiği DA tipi n ve p tipi konjüge polimerler sentezlenmiştir. Sentezlenen polimerler elektrokromik ve organik güneş pili uygulamalarında kullanılmıştır. Polimerler elektrokimyasal ve kimyasal metotlar kullanılarak sentezlenmiştir. P-tipi polimerlerin sentezi benzotriazolün furan, tiyeno[3,2-b]tiyofen, ditiyenopirol ve benzoditiyofen gibi farklı donör üniteleri ile kenetlenme reaksiyona sokulması ile sağlanmıştır. Donör üniteler viii optik, elektronik, elektrokromik ve optoelektronik etkilerinin tartışılması için ya direkt olarak ya da π-köprüsü olarak kullanılmıştır. n-tipi konjüge polimerler ise NDI'in indasenoditiyofen (IDT) ve indasenodiselenofen (IDSe) üniteleri ile geliştirilmiştir. Bu polimerler polimer-polimer organik güneş pili uygulamalarında fullerenin yerine kullanılmak üzere sentezlenmiştir. Morfoloji ve ışık şiddetine bağlı fotovoltaik çalışmalar organik güneş pillerindeki kayıp mekanizmalarını aydınlatmak için gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Donor-acceptor (D-A) approach is highly efficient to obtain p-type and n-type materials with desired intrinsic optical and electrochemical properties. Therefore, in this study a series of p-type and n- type DA type conjugated polymers was synthesized with combination of electron donating and electron-withdrawing heterocyclics to understand the effects of structural modifications on electrochemical, optoelectronic and photovoltaic properties. Synthesized polymers were utilized for electrochromic and organic solar cell applications. Conjugated polymers were synthesized either electrochemical or chemical methods. Syntheses of p-type DA polymers were performed vi from the coupling reaction of benzotriazole with different donor units, i.e, furan, thieno[3,2-b]thiophene, dithienopyrrole, benzodithiophene. Donor units in molecular design are either used directly to couple with BTz or inserted as π-bridging segments to discuss their effect on optical, electrochemical, electrochromic, and optoelectronic properties. N-type conjugated polymers were developed by NDI and ladder type indacenodithiophene (IDT) and indacenodiselenophene (IDSe) units. N-type conjugated polymers were utilized for all polymer solar cell applications to replace fullerene in bulk heterojunction organic solar cell fabrication. Morphological and light intensity dependent photovoltaic studies were conducted that elucidate the possible loss mechanism in the related solar cells