Use of gold nanoparticle containing poly (allylamine hydrochloride)/ poly (acrylic acid) multilayer films as sers substrates
Altın nanoparçacık içeren poli (allilamin hidroklorür)/ poli (akrilik asit) çok katmanlı filmlerin ygrs alttaşı olarak kullanılması
- Tez No: 416495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY ERTAŞ, YRD. DOÇ. DR. İREM EREL GÖKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yüzeyde-güçlendirilmiş Raman spektroskopisi (YGRS) yüzeye hassas titreşimsel spektroskopi tekniği olup pürüzlü metal yüzeye tutunan moleküllerin Raman saçılmalarını arttırmayla sonuçlanır. Kimya, malzeme ve canlı bilimlerinde (biyosensör, kataliz, spektroelektrokimya, kriminoloji, tek molekül YGRS vb.) kullanılan güçlü, hassas ve zararsız bir tekniktir. Katman katman kaplama tekniği (KKK) kullanılarak hazırlanan nanoparçacık (NP) gömülü çok katmanlı filmler özgün özelliklere sahip bir çeşit YGRS alttaşıdırlar. pH kontrollü üssel büyüyen (daha pürüzlü) ve lineer büyüyen (daha düz) (Poli(allilamin hidroklorür)/Poli(akrilik asit)) polielektrolit-nanoparçacık çok katmanlı film sistemleri ile benzentiyol molekülünün 10-7M'a kadar kantitatif olarak Raman sinyallerinin ölçülebileceği gösterildi. Bu sistemler için, YGRS sinyallerine, polielektrolit katman sayısı etkisi ve altın (Au) NP kaplama süresi etkisi incelenmiş ve çalışılan filmlerde benzer sinyal artışları hesaplanmıştır. Bu sistemler, UV-görünür Bölge Spektrometresi, Zetasizer, Atomik Kuvvet Mikroskobu (AKM) ve Raman Spektrometresi ile karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Surface-enhanced Raman spectroscopy (SERS) is a surface sensitive vibrational spectroscopy technique that results in the enhancement of Raman scattering by molecules adsorbed on rough metal surfaces. It is a powerful, sensitive and non-destructive technique which is used in chemical, material and life sciences including biosensing, catalysis, spectroelectrochemistry, criminology, single molecule SERS applications and many others. Nanoparticle (NP) embedded multilayer films using Layer by Layer (LbL) technique is one of the types of SERS substrates that have unique properties. Herein, pH-controllable exponentially grown (rougher) and linear grown (smoother) (Poly(allylamine hydrochloride)/Poly(acrylic acid)) polyelectrolyte-NP multilayer film systems were studied for sensing benzenethiol (BT) molecule (up to 10-7M). The effects of number of polyelectrolyte layers and deposition times of gold (Au) NPs on SERS signals were studied and the enhancements in Raman signals are similar for all the studied systems. Characterizations of these surfaces are made by UV-vis Spectrometer, Zeta sizer, Atomic Force Microscope (AFM) and Raman Spectrometer.