Use of gold nanoparticle embedded polyelectrolyte multilayer films as SERS substrates
Altın nanoparçacık gömülü polielektrolit çok katmanlı filmlerin YGRS alttaşı olarak kullanılması
  1. Tez No: 831673
  2. Yazar: SEZİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ERTAŞ, PROF. DR. İREM EREL GÖKTEPE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Yüzeyde güçlendirilmiş Raman spektroskopisi (YGRS), moleküllerin YGRS aktif yüzeylere adsorbe edildiği yüzeylerde moleküler Raman saçılma şiddetinin arttırmasında güçlü bir tekniktir. Kimyasal, malzeme ve yaşam bilimleri uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışma, nanoparçacık (NP) içeren katman katman (LbL) polimer filmlerin YGRS alttaşları olarak potansiyel kullanımını incelemiştir. İlk olarak, LbL film yapıtaşlarının kimyasal doğası, yüzey morfolojisi ve film mimarisinin YGR sinyali üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Poli(allilamin hidroklorür) (PAH), polikatyon olarak kullanılırken, poli(akrilik asit) (PAA) ve tanik asit (TA), çok katmanlı filmlerinin yapısının oluşturulmasında polianyon olarak kullanılmıştır. PAH ve PAA filmlerinin yüzeylerinin PAH/TA çok-katmanlı filmlerine göre daha pürüzsüz olduğu gözlenmiştir. Bu bölümün en iyi sistemi olan PAH/TA'nın zenginleştirme faktörü (EF) 10 6 olarak hesaplanmıştır. İkinci olarak, pozitif yüklü, dallı polietilen imin (BPEI) ile kaplı Au NP'ler çözelti içerisinde sentezlenmiştir. BPEI derişiminin ve çözelti pH'sının NP boyutuna etkileri incelenmiştir. BPEI ile kaplı Au NP'ler ile TA veya polistiren sülfonat (PSS) polianyonlar kullanılarak hazırlanan filmler CV molekülünün Raman saçılma şiddetini tek katman NP içeren filmlere göre yaklaşık 3 kat arttırmıştır. Çok katmanlı sistemlerin ikisi de (NPs/TA, NPs/PSS) tek katman NP içeren filmlere göre daha tekrarlanabilir Raman sinyali sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Surface-enhanced Raman spectroscopy (SERS) is a powerful technique for enhancement in Raman scattering of molecules adsorbed on SERS active surfaces. It is commonly used in chemical, material and life sciences applications. This study examined the the potential use of nanoparticles (NPs) containing layer-by-layer (LbL) films as SERS substrates. Firstly, the effects of chemical nature of the LbL building blocks, surface morphology and the film architecture on SER signal have been investigated. Poly(allylamine hydrochloride) (PAH) was used as the polycation, whereas poly(acrylic acid) (PAA) and tannic acid (TA) were used as polyanions for the construction of LbL films. The surface of PAH and PAA films were smoother compared to PAH/TA multilayers with highly rough surface morphology. The enhancement factor (EF) of PAH/TA, best system of this part, was calculated as 10 6 . Secondly, positively-charged, branched poly ethylene imine (BPEI)-capped Au NPs were synthesized in solution. The effects of BPEI concentration and pH of NPs growth solution on the size of NPs were examined. Multilayers using BPEI-capped Au NPs and TA or polystyrene sulfonate (PSS) as polyanions increased SERS signal approximately 3 times as compared to 1-layer NP including films. Both LbL systems (NPs/TA and NPs/PSS) provided more reproducible SER signal as compared to 1-layer NP including films. Lastly, LbL films (PAH/TA, PAH/PAA, BPEI/TA) were used as in situ photoreactors for the synthesis of both Au and Ag NPs. The effects of assembly conditions on SER signals of CV molecule were investigated. In order to obtain reproducible and better SER signals among multilayer systems, PAH/TA worked well for in situ synthesis of Ag NPs using Xe radiation.