Time series analysis of Turkish exports of selected ores and concentrates
Seçilmiş cevher ve konsantrelerin ihracatının zaman serisi analizi
- Tez No: 416505
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. CEYLAN YOZGATLIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, İstatistik, Econometrics, Statistics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, krom cevherleri ve konsantreleri, feldispat, bakır cevherleri ve konsantreleri, çinko cevherleri ve konsantreleri ve tabii boratlar ve bunların konsantreleri ihracatı araştırılmıştır. Eşbütünleşme analizi, değişkenler arasında uzun dönemli bir ilişki bulunduğunu göstermektedir. Anılan cevher ve konsantrelerin ihracat miktarlarını tahmin etmek için teşvik belge adedini, sabit yatırım tutarını, toplam sanayi ciro endeksini, sanayi üretim endeksini ve Çin imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksini dışsal değişken olarak kabul eden Vektör Hata Düzeltme Modeli (VHDM) kullanılmıştır. Teşvik belge adedi ile sanayi üretim endeksinin tüm içsel değişkenler ile pozitif ilişkili olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates exports of chromium ores and concentrates, feldspar, copper ores and concentrates, zinc ores and concentrates, natural borates and their concentrates from Turkey. The cointegration analysis demonstrates that there exists long run relationship among the variables. The study uses Vector Error Correction (VECM) model to forecast the export amounts of aforesaid ores and concentrates based on exogenous variables, incentive certificates, fixed investment amount, total industrial turnover index, industrial production index and manufacturing purchasing managers' index of China. It is seen that incentive certificates and industrial production index are positively related to all the endogenous variables.