Timss 2011 cross country comparisons: relationship between student- and teacher-level factors and 8th grade students' science achievement and attitude toward science
Tımss 2011 ülkeler arası karşılaştırmalar: 8. sınıf ögrencilerin fen başarısı ve fene yönelik tutumu ile öğretmen ve öğrenci özellikleri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 416534
  2. Yazar: SEVGİ İPEKÇİOĞLU ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEBAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye, Finlandiya ve Ingiltere'deki 8. sınıf öğrencilerin fen başarısı (FB) ve fene yönelik tutumu (FYT) ile öğrenci ve öğretmen özellikleri arasındaki ilişkiyi TIMSS 2011 datasını kullanarak incelemektir. Öğrenci özellikleri (cinsiyet, evde kullanılan eğitim materyalleri, ailenin katılımı, ödeve ayrılan süre, ve okulda sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalma) ve öğretmen özellikleri (kendine güven, kariyer memnuniyeti, fen araştırmalarının önemini vurgulamak, deneyim ve profesyonel gelişim)“Hiyerarşik Lineer Modelleme”(HLM) kullanılarak analiz edilmiştir. Bu çalışma deneysel olmayan nicel bir araştırmadır. Evde kullanılan eğitim kaynakları (EKEK) tüm ülkelerin hem FB hem de FYT modellerinde istatiksel olarak anlamlı bulunurken, öğretmenlerin profesyonel gelişimi ve fen öğretimini arttırmak için öğretmen işbirliği değişkenleri bu modellerin hiç birinde istatiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. EKEK'e ek olarak, cinsiyet, ailenin katılımı ve öğretmen deneyimi FYT'yi açıklayan Türkiye, Finlandiya ve Ingiltere modellerinde istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Buna ek olarak, FB'deki varyansı yüksek oranda EKEK açıklarken, her 3 ülkede FYT varyansını yüksek oranda hem ailenin katılımı hem de EKEK açıklar. Tam model tarafından açıklanan toplam varyansın miktarı Türkiye, Finlandiya ve Ingiltere sırasıyla olmak üzere FB için % 16.6, % 11.7 ve % 20.5, FYT için ise % 6.4, % 10.9 ve % 12.8'dir. Bu kavramsal model her bir ülkede FYT'ye göre FB'de daha çok varyans açıklamıştır. Hem FB hem de FYT'de en çok varyansı Ingiltere modeli açıklamıştır. Genel olarak, FB'deki varyans daha çok öğretmen-düzeyi değişkenleri ile açıklanırken, FYT'deki varyans öğrenci-düzeyi değişkenleri ile açıklamıştır. Bu çalışmanın bulgularına dayanarak, Türkiye'de fen öğretimini geliştirmek ve geleceğe yönelik araştırma sunmak açısından öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between student- and teacher-level characteristics and 8th grade students' science achievement (SA) and attitude toward science (ATS) in Turkey, Finland and England through the use of TIMSS 2011 data. Hierarchical Linear Modeling (HLM) was used in the analysis of student-level (gender, HER, parental involvement, time spent on homework and bullying) and teacher-level (confidence, career-satisfaction, collaboration, science-investigations, experience and professional development). The present study was a quantitative research with non-experimental study. Home educational resources (HER) showed significant relationship with SA and ATS in all countries whereas teachers' professional development and collaborate to improve teaching were statistically non-significant. In addition to HER, gender, parental involvement, and teacher experience were significant in Turkey, Finland and England models explaining ATS. HER explained great variance in SA; moreover, both parental involvement and HER explained great variance in ATS in all three countries. Amount of total explained variance in SA was 16.6 %, 11.7 % and 20.5 % and in ATS it was 6.4 %, 10.9 % and 12.8 % respectively in Turkey, Finland and England. This conceptual model explained more variance in SA than ATS in each country. Highest percentage of variance both in SA and ATS was explained by England. Generally teacher-level variables explained more variance in SA and student-level variables explained more variance in ATS. Recommendations to improve science education in Turkey and future research suggestions were stated based on the findings of this study.