An evaluation of ghost removal algorithms for exposure fusion
Pozlama füzyonu için gölgeleme giderme algoritmalarının incelenmesi
- Tez No: 416535
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE BOZDAĞI AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yüksek dinamik aralığa sahip sahneler, farklı pozlandırma süreleri ile çekilmiş görüntülerin birleştirilmesiyle elde edilir. Ancak, resim çekme sırasında, ortamda bir hareketli nesne bulunur ise, hayalet imgeleri belirir. Bu tezde, görüntüleri birleştirmek için pozlama füzyonu üzerinde çalışılmıştır, çünkü pozlama füzyonu işleminde bütün iyileştirmeler düşük dinamik aralıkta gerçekleştirilmekte ve giriş resimleri ile ilgili herhangi bir bilgiye ihtiyaç duymamaktadır. Buna ek olarak hayalet olgusuz yüksek dinamik aralıklı resimler için kullanılan algoritmalar, hesaplama zamanı ve kalite olarak incelenmiştir. Ayrıca bu çözümlere geliştirmeler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In high dynamic range imaging (HDR), the goal is to capture a scene with a higher dynamic range than the camera capable of capturing with a single exposure. Similar to HDR, exposure fusion is a process that takes multiple images and combines them to create a single dynamically enhanced image by only keeping the properly exposed elements. When using multiple images, local motion of objects can influence the quality of the final image in such a way that local motion of objects causes a ghost artifact. In this thesis, an exposure fusion algorithm is implemented and the techniques used for ghost removal are discussed and compared in terms of quality and computational time. We also propose modifications to the existing algorithms to improve the image quality while decreasing the computational time.