Modifiye karbon pasta elektort ile yeni bir bisfenol A biyosensörü hazırlanması
Preparation of a new bisphenol A biosensor with modified carbon paste electrode
- Tez No: 728315
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bisfenol-A oksijen varlığında tirozinaz enzimi katalizörlüğünde enzimatik tepkime sonucunda kinon bileşiğine yükseltgenir. Bisfenol-A'nın tayini bu enzimatik tepkime sonucunda oluşan p-bisbenzokinonun -0,10V'da elektrokimyasal olarak ölçümesine dayanarak yapıldı. Bu çalışmada bisfenol-A tayini için yeni bir biyosensör tasarlandı. İlk olarak Poli (amidoamin) salisilidenimin paladyum (II) (PAMAM-Sal-Pd (II)) katkılı karbon pasta elektrot hazırlandı. Daha sonra modifiye edilmiş karbon pasta elektrot yüzeyine tirozinaz enzimi gluteraldehit varlığında çapraz bağlama yöntemi ile immobilize edildi. Hazırlanan bisfenol-A biyosensörünün en iyi çalışma koşullarını belirlemek amacıyla biyosensörün doğrusal çalışma aralığı, polimer miktarı, gluteraldehit miktarı, pH, sıcaklık, bisfenol-A derişim etkisi, tekrarlanabilirliğin belirlenmesi, raf ömrü süresi ve gerçek örnekler üzerinde bisfenol-A tayinine girişim yapabilecek türlerin etkisi incelendi. Doğrusal çalışma aralığı 0,001μM-0,05μM, polimer miktarı 1mg, gluterldehit miktarı 30 µl, pH 7,0 ve çalışma potansiyeli -0,10V olarak belirlendi. Hazırlanan biyosensör plastik yiyecek saklama kapları ve plastik su şişelerinde bulunan bisfenol-A tayini için kullanıldı. Yapılan deneyler sonucunda plastik su şişesinde bisfenol-A'ya rastlanılmadı. Plastik saklama kabında bulunan bisfenol-A miktarıda tolere edilebilir günlük alım sınırları içinde kaldı.
Özet (Çeviri)
Bisphenol-A is oxidized to quinone as a result of enzymatic reaction catalyzed by tyrosinase enzyme in the presence of oxygen. The determination of bisphenol-A was based on the electrochemical measurement of p-bisbenzoquinone formed as a result of this enzymatic reaction at -0.10V. In this study, a new biosensor was designed for bisphenol-A determination. Firstly, poly (amidoamine) salicylidenimine palladium (II) (PAMAM-Sal-Pd (II)) doped carbon paste electrode was prepared. Then, the tyrosinase enzyme was immobilized on the modified carbon paste electrode surface by cross-linking method in the presence of glutaraldehyde. In order to determine the best working conditions of the prepared bisphenol-A biosensor, the linear operating range of the biosensor, the amount of polymer, the amount of glutaraldehyde, pH, temperature, the effect of bisphenol-A concentration, the determination of reproducibility, the shelf life period and the effect of the species that can interfere with the determination of bisphenol-A on real samples were examined. The linear working range was determined as 0.001μM-0.05μM, the amount of polymer 1 mg, the amount of glutaraldehyde 30 µl, pH 7.0 and the working potential -0.10V. The prepared biosensor was used for the determination of bisphenol-A in plastic food storage containers and plastic water bottles. As a result of the experiments, bisphenol-A was not found in the plastic water bottle. The amount of bisphenol-A in the plastic storage container remained within the tolerable daily intake limits.