New trends in open space of cultural buildings
Kültür yapılarının açık mekanlarına yeni yaklaşımlar
- Tez No: 45655
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET EYÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
ÖZET Açık mekânlar, ait oldukları yapının ve daha geniş anlamda, çevrenin kimliğini belirlemek açısından önem taşırlar. Çevremizin bilinçli bir kimlik kazanması, yapılar ve onların uzantısı olan dış mekânların tasarımındaki başarıyla yakından ilgilidir. Yaşayan açık mekânlar oluşturma adına yapılacak bir katkıyı amaç edinen bu çalışmada;“Kültür Yapılarına ait açık mekânlar”incelenerek elde edilen basan kriterleri doğrultusunda, yol gösterici olacağına inandığım kriterler elde edilmiştir. Çalışma yedi bölümden oluşmuştur: I. bölüm“Definition of the problem”,“Purpose of the study”, ve“Method of the study”kısımlarını içeren INTRODUCTION bölümüdür. II. bölümde, açık mekân tasarım sürecinin, Mimarlık Tarihi geçmişinde nasıl ele alındığı incelenmiştir. İki ana alt başlık vardır; birincisi, Batı dünyasında, geçmişteki açık mekânların tasarım sürecinin incelenmesidir. Başlangıç olarak Grek Mimarisi alınmış, Roma, Ortaçağ, Rönesans ve Barok mimarisinde açık mekân tasarım süreci incelenmiştir. İkinci alt başlıkta; Osmanlı Klasik Mimarisinde, açık mekânların tasarım sürecindeki yaklaşımlar incelenmiştir. III. bölüm açık mekânlar sınıflandırılmış üç alt başlıkta incelenmiştir. Başlıca açık mekân tipleri şöyle belirlenmiştir: III. 1. Squares or plazas III. 2. Streets and arcades III. 3. Atria, inner courtyards, backyards IV. bölüm“Açık mekânların biçimlenme özellikleri”dir. Mimarlıkta günümüze kadar birçok düşünce ve bunların sonucu olarak çeşitli akımlar ortaya çıkmıştır, Bu akımların açık mekânların biçimlenmesindeki etkileri, birinci alt başlıkta incelenmiştir. Modernist, Postmodernist, Dekonstrüktivist düşüncenin, açık mekân biçimlenmesindeki etkileri, üç ayrı başlıkta incelenmiştir. Bu kısım IV. Konunun, 1. aşamasını oluşturur. 2. aşamada açık mekânların ait oldukları yapının özelliklerini (algısal özellikler, görsel özellikler, işlevsel özellikler) açık mekâna yansıtmada taşıdıkları önem araştırılmıştır. 3. aşamada ise açık VIImekânların yaşamasında ve algılanmasında, açık mekândaki öğelerin etkilerine yer verilmiştir; öyle öğeler vardır ki görüldükten sonra unutulmaz ve ait olduğu açık mekânla birlikte zihinlerde yaşar. V.bölümde Kültür Yapılarından örnekler vardır: 3 alt başlık yer almaktadır. l. bölümde dış ülkelerden örnekler, 2. bölümde Türkiye' de uygulanmış kültür merkezleri, 3. bölümde Türkiye' de 1984-1994 yılları arasında“Kültür Yapıları”ile ilgili yarışmalarda ödül almış projeler incelenmiştir. Seçilen örnekler, önceden belirlenmiş ölçütlere göre seçilmiştir. Örnekler incelenirken, önce dergilerdeki ilgili makalelere yer verilmiş sonra örnek inceleme ölçütlerine göre yorum yapılmıştır. VI.bölüm“Conclusions and Recommendations”bölümüdür. Conclusions bölümünde, bu çalışmadan elde edilen sonuçlar yer almaktadır. Recommendations bölümünde ise açık mekân oluşturmada temel olacak önerilere yer verilmiştir. vııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Öpen spaces has an importance in determining the identities of the buildings they belong to and even more the environment. The characterization of the environment is closely related with the success of the designs of the buildings and their outer spaces which are their extensions actually. The öpen spaces of the cultural buildings are evaluated here with a goal of formating living öpen spaces. Some recommendatiöns are made after the evaluation of the successful samples. This thesis consists of six chapters. Chapter I is the INTRODUCTION chapter which involves the“Defınition of the Problem”,“Purpose of the Study”and“Method of the Study”. The design process of öpen spaces throughout the history of architecture is evaluated in chapter II. There are two main subchapters. First is the evaluation of the öpen spaces design processes in the past in West. The Greek Architecture is studied as a start and Roman, Middle Era, Renaissance and Baroque architectures follow. The approaches in the design process of the öpen spaces in the Ottoman Classical Architecture are evaluated in the second öne. The öpen spaces are classified in Chapter III and are. evaluated under three subchapters. III. 1. Squares ör plazas III. 2. Streets and arcades III. 3. Atria, inner courtyards, backyards Chapter IV is the specifıcations of the öpen space formations. There are many ideas and currents related with these in architecture throughout the history. The effects of these currents are evaluated under the first subchapter. The effects of the modernist, post- modemist and deconstructivist ideas on the formation of the öpen spaces are studied under three different titles. This consists the first step of chapter IV. The perceptual, formal and functional specifications of the buildings which the öpen spaces belong to, and their importance in the reflection on the outer spaces are the second step. The third step is the Veffect of the elements of open spaces. There are so elements which cannot be forgotten when they have been seen once and always kept in the memories along with the open spaces they belong to. Chapter V has the samples of the cultural buildings. It has three subchapters. Samples from the foreign countries are evaluated in subchapter I, the applied cultural center projects are evaluated in subchapter II, and the successful project samples of the cultural center architectural -competitions between the years of 1984-1994 in Turkey are evaluated in subchapter III. The samples are selected according to the criteria determined previously. When the samples are studied, 'first related articles in the magazines are mentioned and then evaluation is done according to the sample evaluation criteria. Chapter VI is the chapter of conclusions and recommendations. The conclusions of this thesis are provided in subchapter of Conclusions. The basic guidelines for open space formations are provided in subchapter of Recommendations. VI