Evaluation of surface soil geochemical data and statistical modeling of akarca fula tepe low sulfidation epithermal au-ag mineralization, Bursa, Turkey
Akarca fula tepe düşük sülfitli epitermal au-ag mineralizasyonunun yüzey jeokimyasal toprak verilerinin değerlendirilmesi ve istatistiksel modellemesi, Bursa, Türkiye
  1. Tez No: 416564
  2. Yazar: DERYA BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURKAN KARAHANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Akarca bölgesinde Triyas öncesi temel kayalar şist ve mermerden oluşan ve bu kayaları tektonik olarak üzerleyen Triyas tortul birimleri yüzeyler. Bölgedeki alterasyon, mineralizasyon ve damar dokusu tipik düşük sülfitli Au-Ag cevherleşmesinin özelliklerini gösterir. Akarca altı temel mineralizasyon zonlarından oluşmaktadır. Bu altı zondan Fula Tepe Zon tezin çalışma konusunu oluşturur. Tezin temel amacı Akarca Fula Tepe zonunda ki toprak jeokimyası verilerini değerlendirerek yol gösterici elementlere dayılı istatistiksel bir model oluşturmak, elde edilen sonuçlara göre ise altın için yeni hedef alanlar belirlemektir. Tek ve iki değişkenli istatistiksel yöntemler kullanılarak değerlendirilen 195 toprak örneğinden jeokimyasal veri üretilmiştir. Çalışmada yedi elemente, Au, Ag, As, Hg, Sb, Se ve Te'ye odaklanılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler, histogramlar, ve Q-Q grafikleri Au, Ag, As, Hg ve Sb'nin normal bir dağılıma sahip olmadığını göstermektedir. Pearson korelasyon matriks analizine göre gümüş altın için en iyi indikatör olarak belirlenmiştir. Anomali haritaları Au, Ag, As, Sb ve Se gibi elementlerin sahada güçlü anormallikleri gösterdiğini ortaya koymaktadır. Güçlü altın anomalileri çalışma alanının merkezindeki güçlü gümüş anomaliler ile neredeyse örtüşmektedir. As ve Se anomalileri, Au anomalilerini çevrelemiş şekilde görülür. Bu nedenle, As ve Se elementleri altın yol gösterici elementler olarak kullanılabilinir. Yeni hedef bölgelerini tespit etmek amacıyla, yüksek popülasyonlu anomaliler Au ve Ag veri setlerinden ayrılmıştır. Sonuçta, ilerideki arama çalışmaları için yeni üç altın hedef bölgesi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Akarca property is dominated by Triassic sedimentary units that tectonically overlie Pre-Triassic basement rocks (schists and marbles). The property displays characteristics of a low sulfidation Au-Ag deposit type in terms of alteration, mineralization and vein textures. The Akarca property is characterized by six primary mineralized zones. Among these zones, Fula Tepe Zone formed the subject of this thesis. The main aim of this dissertation is to evaluate the results of surface soil geochemistry data and to create statistical model based upon indicator and pathfinder elements to generate new gold targets for further exploration in the mineralized zone. A geochemical dataset was obtained from 195 surface soil samples, which were evaluated using univariate and bivariate statistical methods. Seven elements, namely, Au, Ag, As, Hg, Sb, Se, and Te are considered. Descriptive statistics, histograms, and Q-Q plots reveal that Au, Ag, As, Hg, and Sb display non-normal distribution. Pearson correlation matrix identifies silver as the best indicator for gold. Gridding maps show that Au, Ag, As, Sb and Se have strong anomalies in the area. The strong gold anomalies nearly coincide with the strong silver anomalies at the center of area. As and Se appear to be enclosed to main Au anomalies. As and Se could therefore be used as pathfinder elements for prospecting gold. In order to identify new target zones, higher background population was separated from the datasets for Au and Ag. Consequently, new three gold targets were identified for further exploration.