Sources of volatile organic compounds at urban and rural Kütahya atmosphere
Kütahya merkezi̇ ve kırsalındaki̇ uçucu organi̇k bi̇leşi̇k kaynakları
- Tez No: 416572
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÜRDAL TUNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışma Kütahyada bulunan Tunçbilek ve Seyitömer termik santrallerinin hava kalitesine olan katkılarının araştırıldığı oldukça geniş çaplı bir çalışmanın bir parçasıdır. UOB (uçucu organik bileşik) konsantrasyonları biri Kütahyanın merkezinde diğeri Kütahyanın kuzeydoğusunda kurulmuş olan iki istasyonda ölçülmüştür. Örnekler kanister kullanılarak toplanmış ve GC-FID sisteminde analiz edilmiştir. Ortalama UOB konsantrasyonları kent istasyonunda 0.12 g/m3 ile 23 g/m3 arasında, kırsal istasyonda ise 0.06 g/m3 ile 33 g/m3 arasında değişmektedir. Bu çalışmada ölçülen UOB konsantrasyonları Türkiyede ölçülen UOB konsantrasyonlarıyla karşılaştırılabilir bulunmuştur, ancak dünya genelinde rapor edilen konsantrasyonlardan düşüktür. Rüzgar yönü, termik santrallerin UOB konsantrasyonlarına olan etkisini ortaya çıkarabilmek için çok önemlidir. Bazı UOB konsantrasyonları Seyitömer ve Tunçbilek termik santrallerinin bulunduğu yönlerden esen rüzgar yönlerinde yüksek ölçülmüştür, ancak bu termik santrallerin UOB konsantrasyonlarına olan katkılarını açıklamak için yeterince güçlü bir kanıt değildir. Son olarak, PMF kullanılarak bir kaynak paylaştırma çalışması yütürülmüş ve her iki istayonda da 8 farklı faktör tanımlanmıştır. Bu faktörler kırsal istasyonda 4 başlık altında şöyle gruplandırılmıştır: (1) trafik (toplam UOB konsantrasyonunun %31.3'ü), (2) Kütahya kent etkisi (toplam UOB konsantrasyonunun %15.3), (3) solvent kullanımı (toplam UOB konsantrasyonunun %38'i), ve (4) Tavşanlı kent etkisi. Kentsel istasyonda ise faktörler 3 başlık altında: (1) trafik (toplam UOB konsantrasyonunun %58.6'sı), (2) solvent kullanımı (toplam UOB konsantrasyonunun 37.6%'sı), ve (3) asfalt işlemleri (3.8%) şeklinde gruplandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a part of a fairly extensive study to investigate contributions of the two thermal power plants, Tunçbilek and Seyitömer, on air quality at Kütahya atmosphere. VOCs were measured at two sampling stations, one was established in the down-town of Kütahya and the other one in the Northeast of the Kütahya. Samples were collected using canisters and they were analyzed using GC-FID system. Average concentrations of VOCs varied between 0.12 g/m3 and 23 g/m3 at urban station and 0.06 g/m3 and 33 g/m3 at rural station. VOC concentrations measured in this study were comparable to corresponding concentrations measured in other cities in Turkey, but lower than VOC data reported for other cities around the world. The effect of wind direction was very important, as such dependence may reveal the effectiveness of thermal power plants on measured VOC concentrations. Concentrations of some of the VOCs were high in wind sectors that includes Seyitömer and Tunçbilek power plants, but the evidence was not strong enough to be conclusive. Finally, source apportionment study was conducted using PMF and eight different factors were identified in both stations. These factors were grouped under the following 4 components: (1) traffic related sources (31.3% of the ∑VOC), (2) Kütahya urban plume (15.3% of the ∑VOC), (3) solvent usage (38% of the ∑VOC and (4) Tavşanlı-urban plume (15.4% of the ∑VOC). While in urban station factors were grouped under the following 3 components : (1) traffic related sources (58.6% of the ∑VOC), (2) solvent use (37.6% of the ∑VOC), and asphalt operations (3.8% of the ∑VOC).