Enhancement of storage stability of wheat germ oil by encapsulation
Ruşeym yağının depolama stabilitesinin kapsüllenerek arttırılması
- Tez No: 416573
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ŞAHİN, PROF. DR. GÜLÜM ŞUMNU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Buğday ruşeym yağı, omega 3 ve omega 6 yağ asitleri, oktasanol ve E vitamin aktivitesi gösteren tokoferol bileşenleri açısından zengindir. Bu bileşenleri ile sağlığa oldukça yararlıdır; fakat serbest halde oksidasyona eğimlidir. Kapsülleme gıda bileşenlerinin çevresel etmenlere karşı korunmasını sağlar. Gıdanın stabilitesini ve işlevselliğini arttırarak fonksiyonel gıdalarda kullanılabilmesini sağlar. Bu çalışmanın amacı, buğday ruşeym yağının kapsüllenmesi ve kapsüllerin fizikokimyasal özellikleri ile depolama sırasındaki dayanıklılıklarının incelenmesidir. Kapsüllemede, kaplama malzemesi olarak farklı konsantrasyonlarda maltodekstrin (MD), arap zamkı (GA), peynir altı suyu protein konsantresi (WPC), kitosan (CS) ve sodyum kazeinat (NaCa) sulu çözeltileri kullanılmıştır.Yağ:kaplama malzemesi oranı 1:8 olarak sabitlenmiştir. Ultrasonikasyon (US), yüksek hızlı karıştırma (SC) ve mikroakışkanlaştırma (MF) homojenizasyon tekniklerinin kapsülleme verimliliği ve parçacık boyutu dağılımı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Ayrıca, farklı sayıda mikroakışkanlaştırma işleminde döngü sayısının etkisi de çalışılmıştır. Buna ek olarak, optimum koşullarda hazırlanan kapsüllerin 15°C ve 45°C sıcaklıklarda göreceli olarak 33.3% ve %31.1 bağıl nem koşullarında saklanmaları sırasında totox değeri ve α- tokoferol konsantrasyonu tespit edilerek raf ömrü stabiliteleri çalışılmıştır. NaCa kaplama malzemesinin, buğday rüşeyminin kapsüllenmesinde, CS, WPC ve GA'dan daha etkili olduğu görülmüştür. SC ve MF homojenizasyon tekniklerinin stabil emülsiyon oluşturmada US'den daha iyi olduğu görülmüştür. MF döngü sayısındaki artış, kapsülleme verimini etkilememiştir; fakat diğer yandan işlem sayısı arttıkça emülsiyon parçacık boyutu küçülmüştür. Depolama sıcaklığı 15°C olduğunda kapsüllenmeyen yağ bile oksidasyona dayanıklıdır. Raf ömrü dayanıklılık analizleri, 45°C'de kapsüllenmemiş yağın oksidasyon hızının kapsüllenen yağdan daha yüksek olduğunu ve kapsüllerin dayanıklılığının 20 gün korunabildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Wheat germ oil is a rich source of omega 3 and omega 6-fatty acids, octacosanol and tocopherol which has vitamin E activity. Due to these properties it is very beneficial for health but it is prone to oxidation in free form. Encapsulation provides protection of food ingredients from environmental stresses and increases the stability and functionality of the ingredient, which makes it possible to be used in functional foods. The main objective of this study was to encapsulate wheat germ oil and to investigate its physicochemical properties and stabilities during storage. In encapsulation, aqueous solutions of maltodextrin (MD), gum arabic (GA), whey protein concentrate (WPC), chitosan (CS) and sodium caseinate (NaCa) at different concentrations were used as wall material. Core to coating ratio was constant as 1:8.The effects of different homogenization techniques (ultrasonication (US), high speed blending by silent crusher (SC) and microfluidization (MF)) on particle size distributions of emulsions and efficiency vi of microcapsules were investigated. The effect of different treatment passes in MF was also studied. In addition, the capsules prepared at the optimum conditions were studied for their storage stability by determining totox value and α- tocopherol concentration during storage at 15°C and 45°C at 33.3% RH and 31.10% RH, respectively. NaCa was found to have better encapsulation properties than CS, WPC and GA in encapsulation of wheat germ oil. The SC and MF techniques were better in the formation of stable emulsions as compared to US. The change in treatment passes of MF did not have significant effect on encapsulation efficiencies; on the other hand, the increase in treatment passes decreased particle size of the emulsions. When storage temperature was 15°C, even the non-encapsulated oil was stable to oxidation. Storage stability analyses showed that rate of oxidation of fresh oil was higher than that of encapsulated oil stored at 45°C and microcapsules could maintain their stability for 20 days.