Bir safra asidi olan tauroursodeoxycholic acid'in nöroprotektif etkilerinin deneysel spinal kord travması modelinde incelenmesi
A bile acid with acid's tauroursodeoxycholic neuroprotective effects experimental analysis of spinal cord injury models
- Tez No: 416577
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÇOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
TUDCA spinal kord travmalarına bağlı oluşan sekonder yaralanmada sitokrom-c/mitokondri aracılı meydana gelen apoptotik proçeste önemli bir role sahiptir. Bu çalışma göstermiştir ki; endojen bir safra asidi olan TUDCA deneysel travmatik spinal kord hasarında hem nöronal hem de nöroglial apoptozisi engelleyerek sekonder yaralanmayı azaltmış ve lezyon bölgesinden uzaktaki kronik demyelizasyonuda azaltarak fonksiyonel iyileşme ye katkıda bulunmuştur. Çalışmamızda TUDCA'nın spinal kord travmalarındaki nöroprotektif etkileri ilk kez incelenmiş ve bu tip olguların tedavisinde etkili bir madde olarak kullanılabileceği ortaya konulmuştur. Spinal kord travmalarında, TUDCA 'nın daha geniş kapsamlı çalışmalar neticesinde gelecekte tedavi protokolunda yer alabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
TUDCA which occurred due to spinal cord injury secondary Injury cytochrome c / mitochondrial -mediated apoptosis occurring in the process is It has an important role. This study showed that ; which is an endogenous bile acid TUDCA of experimental traumatic spinal cord injury in both neuronal Neuroglial reduced apoptosis by preventing secondary injury or lesion of the remote functional improvement in reducing chronic demyelizasyonu It had contributed . In our study in spinal cord injury tudca First examined neuroprotective effects and effective in the treatment of such cases been introduced can be used as material. spinal cord injury , TUDCA the broader efforts, the future treatment It may participate in the protocol