Henoch Schönlein purpuralı hastalarda deride IgM birikminin renal tutulum ile ilişkisi
The correlation between cutaneous IgM deposition and renal involvement in the patients with Henoch-Schönlein purpura
  1. Tez No: 416576
  2. Yazar: ASLI AKIN BELLİ
  3. Danışmanlar: DR. AYNUR KARAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Henoch-Schönlein Purpura (HSP) sistemik tutulumun eşlik ettiği ve immün kompleks ilişkili bir lökositoklastik vaskülittir. HSP'de deri biyopsisinin DIF incelemesinde perivasküler IgA birikimi görülmesi tanı koydurucudur. IgA dışında IgM, IgG, C3, properdin ve fibrinojen birikimi de eşlik edebilir. Literatürde HSP'de deri lezyonlarının DIF birikim özellikleri ile renal tutulum ilişkisini inceleyen ikisi erişkin biri çocuk olgulardan oluşan sadece üç çalışma bulunmaktadır. Biz bu çalışmada Henoch Schönlein Purpura tanılı olgularda başta renal tutulum olmak üzere sistem tutulumları ile deri DIF incelemelerinin immün birikim özellikleri arasında bir ilişki olup olmadığını belirlemeyi amaçladık. 2001-2012 yılları arasında Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Kliniği'nde Henoch Schonlein Purpura tanısı konulan 47 olgu çalışma kapsamına alındı. Hastalara ait epidemiyolojik ve klinik veriler kaydedildi. Çalışmamızda, deri lezyonlarının DIF incelemesinde IgM birikimi saptanan olgularda renal tutulum ve lezyonlarda bül-nekroz görülmesi anlamlı oranda yüksek bulundu. DIF incelemede IgG, C3 ve fibrinojen birikimi bulunması veya bulunmaması ile sistemik tutulum arasında herhangi bir ilişki saptanmadı. Gastrointestinal sistemde kanama, bulantı/ kusma, mikrohematüri ve proteinüri bulunan olgularda deri lezyonlarında bül/ nekroz görülme sıklığı anlamlı olarak yüksek bulundu. Sonuç olarak, DIF incelemesinde IgM birikimi saptanan ve/veya bülloz nekrotik lezyonları olan HSP'li hastaların renal tutulum yönünden takibe alınması önerilebilir. Pratik ve az invaziv bir yöntem olan deri biyopsisi ile DIF'te IgM birikiminin araştırılması, geç dönemde ortaya çıkabilen renal tutulumun erken teşhisinde bir gösterge olabilir.
Özet (Çeviri)
Henoch-Schonlein Purpura (HSP) is a leukocytoclastic vasculitis associated with immune complexes that accompanied by systemic involvement. Perivascular IgA deposition in the direct immunofluorescence (DIF) examination of skin biopsy is diagnostic for HSP. Other than IgA, deposition of IgM, IgG, C3, properdin, and fibrinogen can also accompany HSP. In the literature, there are only three studies investigating the relationship between the DIF deposition characteristics of skin biopsies and renal involvement in HSP. We aimed to investigate whether there is a relationship between the deposition characteristics of skin DIF examination and systemic involvements, particularly renal involvement, in the patients with HSP. Between 2001 and 2012, 47 patients with the diagnosis of HSP at the Haseki Training and Research Hospital, Department of Dermatology were included in the study. Epidemiologic and clinical data were recorded. In our study, renal involvement and existence of bulla-necrosis have been found significantly high in the patients with IgM deposition in skin DIF examination. There was no correlation between the presence or absence of IgG, C3, and fibrinogen depositions in DIF examination and systemic involvements. The frequency of bulla/necrosis in skin lesions has been found significantly high in the patients with gastrointestinal bleeding, nausea/vomiting, micro-hematuria, and proteinuria. In conclusion, it can be recommended that HSP patients with IgM deposition in DIF examination and/or bullous necrotic skin lesions should be followed for renal involvement. The investigation of IgM deposition in skin DIF examination as a practical and less invasive method may be an indicator for early diagnosis of renal involvement.