Utilization of borax sludge in soft soil subgrade stabilization.
Boraks şlamının yumuşak alt temel tabakası stabilizasyonunda kullanılması.
- Tez No: 416580
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Doğal davranışlarının sonucunda yüksek şişme ve büzülme kapasitesi, zayıflık, yüksek plastisitesi ve zayıf gradasyon özellikleri nedeniyle karayolu inşaası çalışmalarında zayıf zeminlerin alt temel olarak kullanılması tercih edilmeyen bir durumdur. Bu istenmeyen koşulların aşılmasında bazı katkı maddelerinin kullanılması bu tür zeminlerin iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Bu çalışmada, ETİ Maden İşletmelerinden temin edilen borax çamuru katkısında zayıf zemin olarak kullanılan Ankara Kili nin stabilizasyon açısından davranışı araştırılmıştır. Bir dizi deneysel çalışma sonucunda zayıf alt temel malzemesinin ve borax çamurunun indeks özellikleri (Atterberg limitleri, özgül ağırlık, elek analizi) belirlenmiştir. Bununla birlikte Standart Sıkışma Deneyi(UCS) ve Kaliforniya Taşıma Kapasitesi(CBR) deneyleri yapılmıştır. Değişik oranlarda (0%, 3%, 6%, 10%, 15%) boraks çamuru karıştırılarak yumuşak zemini temsil eden numuneler hazırlanmış ve mühendislik özellikleri test edilmiştir. Maksimum kuru yoğunluklarına gore sıkıştırılan bu numuneler UCS ve CBR için 0, 7 ve 28 günlük periyotlarla kür odasında bekletilmiştir. Sonuçlar boraks çamurunun likit limiti, basınç dayanımını, optimum su muhtevasını artırdığını, kuru birim ağırlığını, plastisiteyi ve şişmeyi düşürdüğünü göstermiştir. Ancak yumuşak zeminin mühendislik özelliklerindeki gelişme, şişmedeki tatmin edici azaltma haricinde yetersiz kalmıştır
Özet (Çeviri)
As a result of its unfavorable natural behavior (e.g., high shrinkage or swelling capacity, weakness, excessive plasticity, poor grading) soft sub-grade soils are not generally preferred in road constructions. Chemical stabilization is used as a solution to improve engineering properties of the weak soil. This study aimed at investigation of stabilization of a soft sub-grade soil by using Borax Sludge (from ETİ Maden İşletmeleri). The index properties (e.g. Atterberg limits, specific gravity and sieve analysis) of soft sub-grade soil and borax sludge samples are determined with these series of experiments. Also, compaction characteristics, unconfined compressive strength and California Bearing Ratio of the samples are observed. By mixing different percentages of borax sludge (e.g. 0% 3%, 6%, 10%, 15%) specimens representing soft subgrade soil are prepared to test for a number of engineering properties. The test specimens compacted to the maximum dry densities are subjected to unconfined compressive strength (UCS) and California bearing ratio (CBR) tests after 0, 7, and 28 days of curing in damp room. The results show that borax sludge addition increases liquid limit, compressive strength, bearing ratio, optimum moisture content and decreases dry density, plasticity and swell. Nevertheless improvement level is not sufficient for stabilization purposes except for swell which is satisfactory.