Bor endüstrisi katı atıklarından borun katı-sıvı özütleme ile geri kazanılması ve katı atıkların seramik üretiminde kullanılması
Recovery of boron from solid wastes of boron industry by solid-liquid extraction and utilization of the solid wastes in ceramic industry
- Tez No: 153021
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MİNE ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZET Bu çalışmada boraks şlamı, 1. kil pestili ve 2. kil pestili olarak adlandırılan bor endüstrisi atıklarından borun sülfürik asit ve distile su ile özütlenerek geri kazanılması ve özütleme sonucu elde edilen çözeltilerden borik asit üretimi incelenmiştir. Çalışmada ayrıca atıkların duvar karosu üretiminde kullanılabilirliği araştırılmıştır. Katı-sıvı özütleme prosesi üzerine çözücü derişiminin, katı/sıvı oranının, reaksiyon sıcaklığının ve reaksiyon süresinin etkileri incelenmiştir. Sıvı faza alınan B2O3, CaO ve MgO miktarlarının çözücü derişimi, reaksiyon sıcaklığı ve reaksiyon süresinin artmasıyla arttığı, katı/sıvı oranının artmasıyla azaldığı saptanmıştır. Katı-sıvı özütleme reaksiyonunun X = 1 - exp(- k'tn ) bağmtısıyla ifade edilen Avrami Modeli'ne uyduğu belirlenmiştir. Katı atıkların 50°C sıcaklıkta, 6g/120mL katı/sıvı oranında, 0,1 M H2SO4 çözeltisiyle 60 dakika süreyle özütlenmesi sonucu elde edilen çözeltinin kristallendirilmesi ile şlam katısı, 1. kil pestili ve 2. kil pestili için sırası ile %85, %88 ve %61 saflıkta borik asit üretilmiştir. Duvar karosu karışımına şlam katısı ilave edilerek hazırlanan duvar karosu örneklerinin % kuru çekme ve % pişme küçülmesi değerlerinin katı atık içermeyen örnek ile yaklaşık olarak aym olduğu, % su emme değerlerinin istenilen düzeyde olduğu, mukavemetlerinin ise katı atık oram arttıkça arttığı gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER Bor Katı-Sıvı Özütleme Boraks Şlamı Seramik Kil Pestili
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, the recovery of boron from borax sludge and clay wastes by solid-liquid extraction using sulfuric acid and distilled water was investigated. Boric acid production from the solutions obtained by the extraction of solid wastes was studied. In addition, the usability of the wastes in making wall tiles was also investigated. The effects of solvent concentration, solid/liquid ratio, reaction temperature and reaction time on the extraction process were determined. It was determined that the extracted B2O3, CaO and MgO amounts increased with increasing solvent concentration, reaction temperature and reaction time and with decreasing solid/liquid ratio. It was found that the Avrami Model in the form of X = 1 - exp(- k'tn ) best fit the experimental data. Boric acid was produced by crystallization of the solution obtained by the extraction of solid wastes. Boric acid crystals produced from borax slime, first clay waste and second clay waste were in the purity of 85%, 88% and 61%, respectively, under the following conditions: 50°C reaction temperature, 6g/120mL solid/liquid ratio, 0,1 M H2SO4 concentration and 60 min. reaction time. It was determined that the drying and the firing shrinkage of the samples prepared by adding the solid part of borax slime into the wall tile mixture were approximately equal to that of the sample which doesn't include solid waste. The pressure resistance of the prepared samples increased with increasing solid waste amount, and water absorption capacity of the samples was at desired leveL KEYWORDS Boron Solid-Liquid Extraction Borax Slime Ceramic Clay Waste