Live load reliability index evaluation for post tensioned balanced cantilever bridges
Dengeli konsol metodu ile yapılan ardgermeli köprülerin kamyon yükü için güvenilirlik endeksinin hesaplanması
- Tez No: 416593
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALP CANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışma kapsamında, AASHTO LRFD teknik şartnamesine göre tasarımı yapılan ardgermeli dengeli konsol köprülerin, Türkiye şartlarındaki güvenilirlik endeksleri incelendi. Köprü ana açıklıkları 90, 120, 150 ve 180 metre olan 4 adet köprü üzerinde çalışmalar yapıldı. 3 tip kamyon yükü kullanıldı; H30-S24 (şu anda Türkiye'deki köprülerin tasarımında kullanılmakta), HL-93 (AASHTO köprü teknik şartnamesinden), KGM-45 (hem aks hem yayılı yük içeren yeni bir yük tipi). Kamyon yüklerinin istatistiksel parametreleri, Karayolları Genel Müdürlüğünden alınan kamyon yükü dataları ile hesaplandı. Hedef güvenilirlik endeksi, dayanım durumu için 4.5 olarak belirlendi ve daha sonra Servis 3 yük kombinasyonu sonucunda oluşan gerilme değerleri hesaplandı. Buna ek olarak AASHTO LRFD şartnamesindeki Servis 3 yük kombinasyonu için verilen çekme gerilme limitlerinin uygunluğu incelendi. Köprü tasarımında aktif olarak kullanılan kamyon yüklerinin istatiksel parametreleri çıkarıldı ve bu parametreler kullanılarak 75 yıl sonraki kamyon yüklerinin, kullanılan tasarım kamyonları ile kıyaslanması yapıldı. Ardgermeli dengeli konsolların en kritik bölgesi olan kolon yakınlarındaki negatif eğilme dikkate alınarak güvenilirlik endeksi hesapları tamamlandı. Ayrıca, farklı güvenilirlik endesklerine karşılık oluşan Servis 3 gerilmeleri hesaplanarak, Türk Tasarım Şartnamesine uygun Servis 3 limit gerilmesi elde edildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the level of safety of the segmental post tensioned bridges designed according to AASHTO LRFD. Main span lengths are 90, 120, 150, 180 are studied in this paper. Four types of trucks are used; H30-S24T and L (currently be in use to design bridges in Turkey), HL-93(AASHTO), KGM-45 (is a new type of load consisting both axle load and lane load). Statistical parameters of truck loads are determined according to the data gathered from the Division of Transportation and Cost Studies of the General Directorate of Highways of Turkey. Target reliability index for ultimate state is chosen as 4.5 at first, then Service 3 stresses with corresponding reliability indices for ultimate capacities are computed. Moreover, this study shows if it is suitable to use the AASHTO LRFD tension limit stress for Service 3 Load Combination. Computing the uncertainties of live load models, extrapolation factors are calculated for 75 years and results are compared whether the corresponding live load models are adequate for the service life of infrastructures. The most critical reaction is considered in reliability index calculations, the negative moment of pier zone. In addition, reliability indices are calculated for different level of stresses for Service 3 and optimum tensile limit stress is rearranged for Turkish Design Code.